CCAM – Crisis Comprehension Adaptive Model

Takaisin

(1 op)

Koulutus peruutettu.
​Lisää taitojasi tramatisoituneiden pakolaisten ja turvapaikanhakijoina tulleiden tukemisessa ilman terapeuttista pohjakoulutusta. Opitut taidot ovat konkreettisia ja auttavat eteenpäin hankalissa elämäntilanteissa olevia ihmisiä.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Diakonia ja yhteiskunta, Sielunhoito
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Papit, Perheneuvojat
Aika ja paikka: 28.-30.3.2022, Kirkkohallitus, Eteläranta, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.10.2021
Ilmoittautumisen lisätiedot: Koulutus peruutettu.
Osaamistavoitteet: ​ Osallistuja – tuntee CCAM-konseptin perusteet – tunnistaa traumojen vaikutukset käyttäytymiseen – osaa traumatisoituneen henkilön psykososiaalisen ja välittömän tuen perusteita – tunnistaa mallin rajoitteet ja hoitoonohjauksen kanavat

Lisätietoja: ​Kouluttajina toimivat Per Mossegård ja Stevan Brattfeldt Vårsta Diakoni:sta Ruotsista. Opetuskieli on ruotsi, mutta suomea käytetään ryhmätöissä ja keskusteluissa. Koulutuksessa olijat auttavat toinen toisiaan kielen ymmärtämisessä.

Koulutukseen kuuluu jatko-osa, joka pyritään toteuttamaan vuonna 2023, mikäli kiinnostuneita löytyy.

Kieli: Suomi Ruotsi
Osallistumismaksu: 350 euroa
Täysihoito: Ei sisälly koulutuksen hintaan
Muut kustannukset: Majoitus ja matkakustannukset (jokainen hoitaa itse), Lisäksi tulevat ateriakulut.
Tiedustelut kustannuksista: ulla.siirto@evl.fi
Tiedustelut sisältö: ulla.siirto@evl.fi tai timo.frilander@evl.fi
Aineistoa: https://varsta.se/resurscentrum/
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Jumalanpalvelus ja yhteiskunta
Yhteistyökumppanit: Vårsta diakoni