Eedenistä itään ja takaisin

Takaisin

(0,25 op)

Koulutus on osa Helsingin Raamattukoulun Syventäen Raamattua -kokonaisuutta.

Koulutusrakenne: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Raamatun tulkinta ja käyttö
Kohderyhmä: diakonit ja diakonissat, lähetyssihteerit ja kv. työn ohjaajat, nuorisotyönohjaajat, papit
Aika ja paikka: 6.4.2019, Helsingin Raamattukoulu, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 29.3.2019
Sähköposti ja puhelin: toimisto@helsinginraamattukoulu.fi, 09 491 667
Ilmoittautumisen lisätiedot:  
Osaamistavoitteet: Osallistuja ymmärtää Messiaaseen viittaavia näkökulmia Mooseksen kirjojen perusteella. Osallistuja ymmärtää, kuinka Jumala haluaa rakentaa yhteyttä uudestaan ihmiseen Eedenistä karkotuksen jälkeen
Kieli: suomi
Osallistumismaksu: 50 €
Kustannusten lisätieto: Kurssimaksu sisältää opetuksen ja ruokailun. Majoitus ei sisälly hintaan, hankittava itse tarvittaessa.
Tiedustelut: Jari A. Jolkkonen toimisto@helsinginraamattukoulu.fi 040 512 6612
Lisätietoja: Kurssipäivänä käymme teol. lis. Jukka Norvannon johdolla läpi ihmisten karkottamista Eedenistä ja kuinka Jumala etsii ihmistä ja valmistaa pelastustietä, jotta ihminen löytäisi takaisin Eedeniin. Pääpaino kurssilla on Vanhasta testamentista, erityisesti Raamatun alkukertomuksista ja Mooseksen kirjoista nousevissa kuvissa, jotka eri tavoin ennakoivasti viittaavat Jeesuksessa Kristuksessa valmistettuun pelastustiehen ja kuinka Jumala haluaa vapauttaa ihmisen synnin, kuoleman ja pahan vallasta.

Kurssin suorittamiseen liittyy aiheeseen Raamatun pohjalta nouseva tehtävä. Kurssi on osa kokonaisuutta Syventäen Raamattua. Hunajainen kirjakäärö – Hesekielin kirja 18.-19.1.2019, 0,5 op, kouluttaja tietokirjailija, rovasti Pekka Eskelinen. Lopunajat ja Ilmestyskirja 15.-16.2.2019, 0,5 op, kouluttaja teol. tri Juho Sankamo. Eedenistä itään ja takaisin 6.4.2019, 0,25 op, kouluttaja teol. lis. Jukka Norvanto. Vanhan ja Uuden testamentin vaikeita kohtia 20.-21.9.2019, 0,5 op, kouluttaja teol. tri Eero Junkkaala. Raamatun kertomukset eläviksi – Raamattukerhokoulutus 11.-12.10.2019, 1 op, kouluttajat fil. maist. Anki Arpiainen ja raamattukouluttaja Marja Heimala-Pelkonen. Raamatun tapahtumat Lähi-idän historiassa 1000–400 eKr. 23.11.2019, 0,25 op, kouluttaja teol. maist., dipl.ins. Vesa Kosonen. Osallistuja voi halutessaan osallistua joko yhteen tai useampaan jaksoon. Kohderyhmä: kaikki työssään Raamattua käyttävät kirkon työntekijät

Linkki kotisivulle: http://www.helsinginraamattukoulu.fi
http://www.helsinginraamattukoulu.fi
http://www.helsinginraamattukoulu.fi
Toteuttaja: Helsingin Raamattukoulu