Eksegetiikan ajankohtaisia kysymyksiä: Raamattu ja vähemmistöt

Takaisin

(5 op)

​Eksegeettisessä tutkimuksessa on viime vuosikymmeninä kiinnitetty yhä enemmän huomiota Raamatussa esiintyviin vähemmistöihin ja vähemmistöjen tekemään tutkimukseen. Tutkimuksessa on tiedostettu, kuinka erilaiset sosiaaliset kontekstit ja niiden valta-asetelmat vaikuttavat tekstien synnyn lisäksi myös niiden tutkimukseen. Perinteisen historialliskriittisen tutkimuksen rinnalle on noussut vähemmistöjen lähtökohdista nousevia kysymyksiä ja tutkimusmenetelmiä.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Korkeakoulujen koulutustarjonta, Verkkototeutus
Tehtäväalue: Raamatun tulkinta ja käyttö, Muu, Diakonia ja yhteiskunta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kanttorit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Muut, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 18.1.-29.2.2024, Helsinki, myös etäosallistumismahdollisuus
Ilmoittautuminen viimeistään: 17.1.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Tarkemmat ohjeet ilmoittautumisesta ovat kurssisivulla. Näet kurssin ilmoittautumisajan kurssisivun yläosasta. Ilmoittautumisajan ollessa käynnissä voit ilmoittautua kurssille Siirry ilmoittautumaan -painikkeesta.
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja

  • tuntee vähemmistöjen tutkimukseen liittyvää metodologista keskusteluja ja
  • tuntee vähemmistönäkökulmasta tehtyä raamatuntutkimusta.

Lisätietoja: Sisältö:Kurssilla esiteltäviä historiallisia vähemmistöjä ovat juudalaisnaiset persialaisajan Egyptissä, juutalaiset Rooman valtakunnassa, eunukit ja orjat varhaiskristillisyydessä. Raamatun teksteihin sovelletuista vähemmistötutkimuksen menetelmistä esitellään postkolonialistista, intersektionaalista, queer- ja vammaistutkimusta.Toteutus:Koulutus on avointa yliopisto-opetusta, joka toteutetaan yhteisopetuksena teologian ja uskonnontutkimuksen kandiohjelman kanssa.
Koulutus on lähiopetusta Helsingissä, mutta lähiluennot striimataan eli niitä on mahdollista kuunnella myös etänä.

Katso tarkempi suoritustapa kurssin tiedoista kurssisivulta.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 75 €
Täysihoito:
Tiedustelut kustannuksista: avoin-student@helsinki.fi
Tiedustelut sisältö: avoin-student@helsinki.fi
Linkki kotisivulle: https://www.helsinki.fi/fi/hakeminen-ja-opetus/avoin-yliopisto/avoimet-opinnot-koulutusohjelmittain
Aineistoa: https://studies.helsinki.fi/opintotarjonta/cur/hy-opt-cur-2324-abe2f92c-4af8-46e8-954d-e972dadec068
Toteuttaja: Helsingin yliopisto