Ekumenia ja uskontodialogi

Takaisin

(5 op)

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Korkeakoulujen koulutustarjonta
Tehtäväalue: Muu, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kanttorit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Muut
Aika ja paikka: 15.1.-21.2.2024, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 8.1.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Tarkemmat ohjeet ilmoittautumisesta ovat kurssisivulla. Näet kurssin ilmoittautumisajan kurssisivun yläosasta. Ilmoittautumisajan ollessa käynnissä voit ilmoittautua kurssille Siirry ilmoittautumaan -painikkeesta.
Osaamistavoitteet: ​Opintojakson suoritettuaan opiskelija

  • tunnistaa keskeisten kristinuskon suuntien erityispiirteitä
  • tuntee kristinuskon sisäisen opillisen dialogin, käytännön yhteistyön sekä uskontojen väliseen dialogin muotoja ja osaa vertailla niiden dialogimetodeja
  • osaa käyttää alkuperäislähteitä ja kirjallisuutta tunnustustenvälisen dialogin analyysissä
  • osaa kuvata ekumeniikan tai uskontodialogin tutkimuksen tutkimusmetodeja ja lähestymistapoja.

Lisätietoja: ​​Kurssin aikana käydään kirjallisuuden avulla läpi keskeisten kirkkokuntien erityispiirteitä sekä ekumeenisen toiminnan ja uskontodialogin eri puolia sekä tieteenalan tutkimusmetodeja ja lähestymistapoja. Kurssiin kuuluu tunnustustenvälisiä dialogeja koskeva kirjallinen tehtävä.Koulutus on avointa yliopisto-opetusta, joka toteutetaan yhteisopetuksena teologian ja uskonnontutkimuksen kandiohjelman kanssa. Avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat koulutusohjelman järjestämään opetukseen yhdessä tutkinto-opiskelijoiden kanssa.Koulutus on lähiopetusta Helsingissä. Katso tarkempi suoritustapa kurssin tiedoista kurssisivulta.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 75 €
Täysihoito:
Tiedustelut kustannuksista: avoin-student@helsinki.fi
Tiedustelut sisältö: avoin-student@helsinki.fi
Linkki kotisivulle: https://www.helsinki.fi/fi/hakeminen-ja-opetus/avoin-yliopisto/avoimet-opinnot-koulutusohjelmittain
Aineistoa: https://studies.helsinki.fi/opintotarjonta/cur/hy-opt-cur-2324-b09769f8-6428-4780-8ad6-29ffa5c26eb6
Toteuttaja: Helsingin yliopisto