Enemmän kuin näemme – miten kohdata henkimaailman todellisuuteen liittyviä ilmiöitä?

Takaisin

(0,50 op)

Koulutus on suunnattu kaikille seurakunnan työntekijöille, jotka haluavat ymmärtää henkimaailmaan liittyviä ilmiöitä. Seurakuntana voimme kohdata ihmisiä, joilla on monenlaisia kokemuksia henkimaailmasta, myös ongelmallisia. Koulutuksessa perehdymme Raamatun, kirkkohistorian ja tämän päivän kristittyjen opetukseen ja tapoihin kohdata näitä ilmiöitä, niin että ihmiset voisivat löytää armollisen ja vapauttavan Jumalan

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Vapaan sivistystyön koulutustarjonta
Tehtäväalue: Teologian tekeminen, Usko ja spiritualiteetti, Sielunhoito, Raamatun tulkinta ja käyttö, Elämänvaiheet ja hyvinvointi
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Opiskelijat, Papit, Perheneuvojat
Aika ja paikka: Kalajoen Kristillinen Opisto 7.-9.11.2025
Ilmoittautuminen viimeistään: 15.9.2025
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: Tavoitteena on, että osallistuja tunnistaa Raamatun, kirkkohistorian ja modernin globaalin kristillisyyden valossa ilmiöitä, joiden katsotaan kuuluvan henkimaailman todellisuuteen. Osallistuja hahmottaa, millaisia henkimaailman kokemuksia tämän päivän suomalaisilla on ja osaa kohdata ihmisiä, joilla on kokemuksia henkimaailman ilmiöistä. Osallistuja tuntee kristillisestä traditiosta nousevia toimintatapoja henkimaailmaan liittyvien kysymysten käsittelyssä.
Lisätietoja: Kouluttajina TT, rovasti, raamattukouluttaja Eero Junkkaala
New Wine Suomen toiminnanjohtaja, rovasti Jukka Jämsén sekä
Kansan Raamattuseuran koulutusjohtaja, pastori Lea KujanpääKoulutus toteutetaan lähiopetuksena.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Kurssimaksu 120 €
Täysihoito: 250 € (sis. kurssimaksun, majoituksen 2 hh ja ohjelman mukaiset ruokailut).
Tiedustelut kustannuksista: Kalajoen Kristillinen Opisto: toimisto@kkro.fi / 08 4639 200
Tiedustelut sisältö: Kalajoen Kristillinen Opisto: toimisto@kkro.fi / 08 4639 200
Linkki kotisivulle: https://kkro.fi
Aineistoa: https://kkro.fi/kurssit
Toteuttaja: Kalajoen Kristillinen opisto
Yhteistyökumppanit: Kansan Raamattuseura, New Wine Suomi
Arkistointitunnus: KK20240502135532KO001795