Hallintomenettely ja seurakunnan henkilöstöhallinto

Takaisin

(2 op)

Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Hallinto ja talous, Johtaminen
Kohderyhmä: Hallinnon ja talouden työntekijät, Johtamis- ja esimiestehtävässä toimivat
Aika ja paikka: 28.1.2021, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 14.1.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:

Osallistuja tuntee seurakuntahallintoon liittyvän keskeisen hallintomenettelyn ja päätöksentekoa koskevan lainsäädännön ja sen pääperiaatteet sekä osaa soveltaa saamaansa aihealueen oikeudellista tietoa käytännön työssä.

Lisätietoja: Luennot, kirjallinen aihepiirin ennakkotehtävä, kirjalliset omaan työhön liittyvät ennakkokysymykset ja omatoiminen perehtyminen ennakkoon jakson keskeiseen lainsäädäntöön sekä jälkitehtävä.

Koulutus voidaan toteuttaa tarpeen mukaan myös verkko-opetuksena.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Koulutuspäivän hinta on 520,00 € + alv.
Täysihoito: opetus, sähköinen luentomateriaali, lounaat ja iltapäiväkahvit
Tiedustelut kustannuksista: suunnittelija Anne Keränen, 050 309 2839, anne.keranen@uef.fi
Tiedustelut sisältö: suunnittelija Anne Keränen, 050 309 2839, anne.keranen@uef.fi koulutussihteeri ja Timo Hyttinen, 050 520 8069, timo.hyttinen@uef.fi sekä Oikeustieteiden laitos HTT, hallinto-oikeuden yliopistonlehtori Ulla Väätänen, 050 442 4496, ulla.vaatanen@uef.fi
Linkki kotisivulle: https://www3.uef.fi/fi/web/aducate/juridiikka
Aineistoa: https://www3.uef.fi/fi/web/aducate/-/tyoelaman-juridiikka-kirkossa-15-op-taydennyskoulutusohjelma
Toteuttaja: Itä-Suomen yliopisto