Hiippakunnallinen jumalanpalveluspäivä – Kaiken ikäisten kirkko 2030

Takaisin

Verkostotapaaminen

Jumalanpalveluselämä on seurakunnan sydän ja kirkko on koti jokaiselle – vai onko? Miten yhteinen jumalanpalvelus tuntuisi niin tärkeältä, ettei sieltä malta jäädä pois? Mitä voisi tarkoittaa, että jumalanpalvelus on Jumalan lasten tai koko perheväen juhla? Voiko kerhopolun ja kirkkotien kulkeminen olla yhtä luontevaa? Entä mitä ovat seuraavat jumalanpalveluselämän digiloikat? Hiippakunnallisessa jumalanpalveluspäivässä tutkitaan jumalanpalvelusyhteisöä ja -elämää luterilaisten ihanteiden läpi: Lasten ja nuorten osallistuminen on yhteisön ilon aihe. Musiikki on rikasta. Seurakunta elää suhteessa Jumalaan ja toisiin Jumalan lapsiin. Kieli on ymmärrettävää ja viesti tavoittaa. Jumalanpalvelus on tiiviissä yhteydessä arkikutsumukseen. Tervetuloa teologian, toiminnan ja spiritualiteetin vuoropuheluun. Jumalanpalveluspäivä on tarkoitettu jumalanpalveluselämän kehittämisestä kiínnostuneille seurakunnan työntekijöille.

Tehtäväalue: Jumalanpalveluselämä ja julistus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kanttorit, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Lastenohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Papit, Viestintätehtävissä toimivat
Aika ja paikka: 29.4.2021 klo 9.30-16.00 Kouvola
Ilmoittautuminen viimeistään: 15.4.2021
Sähköposti: senja.makela@evl.fi
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 30 eur
Täysihoito: Osallistumismaksu sisältää lounaan ja 2 x kahvin
Tiedustelut kustannuksista: Senja Mäkelä, senja.makela@evl.fi, 050 389 8858
Tiedustelut sisältö: Eriikka Jankko, eriikka.jankko@evl.fi, 050 530 5310
Linkki kotisivulle: https://www.mikkelinhiippakunta.fi/
Toteuttaja: Mikkelin hiippakunta