Hiljaisuuden päivä työyhteisölle

Takaisin

Kaipaatko työyhteisöllesi aikaa ja tilaa olla yhdessä Pyhän äärellä? Hiljaisuuden päivä tarjoaa mahdollisuuden tulla koolle levon ja kauneuden äärelle ammentamaan voimaa ja toivoa hiljaisuudesta. Mitä kaikkea meissä liikahtaa, kun on mahdollisuus vapautua hetkeksi kiireestä ja velvollisuuksista?

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Jumalanpalveluselämä ja julistus, Kasvatus, Usko ja spiritualiteetti
Lisätietoja: Hiljaisuuden päivän teemasta, paikasta ja kestosta sovitaan yhdessä tilaajan kanssa. Olennaista on mahdollisuus lepoon ja yhdessä jaettuun hiljaisuuteen. Kouluttaja valmistelee hiljaisuuden päivän tilan yhteistyössä tilaajan kanssa. Päivän aluksi hiljaisuuteen laskeudutaan ohjatusti yhdessä. Lisäksi hiljaisuuden päivä voi sisältää sekä ohjattuja että osallistujille vapaasti tarjolla olevia elementtejä, kuten:

  • rukoushetki
  • ohjattu virikepuheenvuoro
  • ohjattu toiminnallinen osuus (esimerkiksi Lattiakuva, Godly Play -työskentely tai kehollinen harjoittelu)
  • mahdollisuus luovaan työskentelyyn
  • mahdollisuus ulkoiluun
  • mahdollisuus saunomiseen ja uimiseen
  • messu tai muu jumalanpalvelus
  • ruokailu ja kahvi- tai teehetki hiljaisuudessa

Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi, 040-7033356
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi, 040-7033356
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20240506090803TI000333