Hunajainen kirjakäärö – Hesekielin kirja

Takaisin

(0,5 op)

Tutustumme monien mielestä vaikeaselkoiseen Hesekielin kirjaan, jonka kuvakielen, profetiallisuuden ja symboliikan ymmärtäminen vaativat syvempää perehtymistä. Hesekiel julistaa kirjassaan mm. tuomiota luopuneelle Juudalle ja Jerusalemille. Hän kuitenkin lohduttaa pakkosiirtolaisuudessa elävää kansaa ja ennustaa myös maailmanhistorian viimeisistä tapahtumista. Tutustumme Hesekielin kirjaan tietokirjailija, rovasti Pekka Eskelisen johdolla.

Koulutusrakenne: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Raamatun tulkinta ja käyttö
Kohderyhmä: diakonit ja diakonissat, lähetyssihteerit ja kv. työn ohjaajat, nuorisotyönohjaajat, papit
Aika ja paikka: 18.-19.1.2019, Helsingin Raamattukoulu, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 11.1.2019
Sähköposti ja puhelin: toimisto@helsinginraamattukoulu.fi, 09 491 667
Ilmoittautumisen lisätiedot:  
Osaamistavoitteet: Osallistuja osaa sijoittaa Hesekielin kirjan sanoman historialliseen tilanteeseen ja ymmärtää paremmin Hesekielin kirjan kuvakieltä ja symboliikkaa.
Kieli: suomi
Osallistumismaksu: 90 €
Kustannusten lisätieto: Kurssimaksu sisältää opetuksen ja ruokailun. Majoitus ei sisälly hintaan, hankittava itse tarvittaessa.
Tiedustelut: Jari A. Jolkkonen toimisto@helsinginraamattukoulu.fi 040 512 6612
Lisätietoja: Kurssin suorittamiseen liittyy aiheeseen Raamatun pohjalta nouseva tehtävä. Kurssi on osa kokonaisuutta Syventäen Raamattua. Hunajainen kirjakäärö – Hesekielin kirja 18.-19.1.2019, 0,5 op, kouluttaja tietokirjailija, rovasti Pekka Eskelinen. Lopunajat ja Ilmestyskirja 15.-16.2.2019, 0,5 op, kouluttaja teol. tri Juho Sankamo. Eedenistä itään ja takaisin 6.4.2019, 0,25 op, kouluttaja teol. lis. Jukka Norvanto. Vanhan ja Uuden testamentin vaikeita kohtia 20.-21.9.2019, 0,5 op, kouluttaja teol. tri Eero Junkkaala. Raamatun kertomukset eläviksi – Raamattukerhokoulutus 11.-12.10.2019, 1 op, kouluttajat fil. maist. Anki Arpiainen ja raamattukouluttaja Marja Heimala-Pelkonen. Raamatun tapahtumat Lähi-idän historiassa 1000–400 eKr. 23.11.2019, 0,25 op, kouluttaja teol. maist., dipl.ins. Vesa Kosonen. Osallistuja voi halutessaan osallistua joko yhteen tai useampaan jaksoon. Kohderyhmä: kaikki työssään Raamattua käyttävät kirkon työntekijät
Linkki kotisivulle: http://www.helsinginraamattukoulu.fi
http://www.helsinginraamattukoulu.fi
http://www.helsinginraamattukoulu.fi
Toteuttaja: Helsingin Raamattukoulu