Hyvän säestämisen taito 2021

Takaisin

(3 op)

Tule yhdessä etsimään uutta intoa ja ideoita seurakunnan virsilaulun tukemiseen ja johtamiseen sekä inspiroitumaan yhteismusisoinnista kollegojen kanssa. Tee oma opintosuunnitelmasi ja painota juuri niitä jumalanpalvelusmusiikin ja urkujensoiton tai vapaansäestyksen alueita, joissa haluat uudistua ja kehittyä.​

Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Musiikki, Jumalanpalveluselämä ja julistus
Kohderyhmä: Kanttorit
Aika ja paikka: 27.-29.9.2021 Jyväskylä
Ilmoittautuminen viimeistään: 30.4.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Ilmoittautumisaika päättynyt, vapaita paikkoja voi tiedustella ulla.pyykko@evl.fi
Osaamistavoitteet:

Osallistuja

  • osaa tukea ja johtaa seurakunnan virsilaulua entistä paremmin
  • osaa soittaa virsiä paremmin ja pystyy hyödyntämään virsikirjaa ja lisävihkoa monipuolisesti erilaisilla säestystyyleillä​

Lisätietoja: ​Hyvän säestämisen taito 2021 -koulutuksen teemana on rytmi. Hyvä säestäminen toki perustuu oikeisiin harmonioihin ja melodioihin, mutta taitava rytmin käsittely saa musiikin toimimaan. Hyvä säestäjä johtaa musiikkia rytmin avulla kaikissa musiikin tyyleissä. Tempo toimimaan, säerajat svengaamaan, fraasit freeseiksi ja painot pirteiksi. Mukaan kurssille, mars!

Koulutus sisältää yhteisiä luentoja ja workshop-työskentelyjä, pienryhmäopetusta ja yksityistunteja sekä omakohtaista harjoittelua. Yksityistuntien sisältöjä voit painottaa valitsemallasi tavalla 4-äänisen koraalikirjan, soinnutettujen virsikirjojen ja 1-äänisen virsikirjan monipuoliseen käyttöön, vapaaseen säestykseen pianolla tai uruilla tai urkuteosten soittamiseen. Koulutuksen sisällöllisenä painopisteenä on rytmi ja sen käsittely säestämisessä niin "perinteisesti" kuin "vapaasti".

Kouluttajina ovat professori Timo Kiiskinen, kanttori Maria Salmela ja kanttori Irina Vavilova. Koulutus toteutetaan yhteistyössä Jyväskylän seurakunnan kanssa. Tunteja pidetään paikallisissa kirkoissa, joissa on myös harjoittelumahdollisuuksia koulutuksen aikana. Koulutukseen kuuluu ennakkotehtävä.​

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 320 €
Täysihoito: Osallistuja vastaa itse majoituksestaan ja ruokailuistaan.
Tiedustelut kustannuksista: Ulla Tuovinen, ulla.tuovinen@evl.fi, 040 6881436
Tiedustelut sisältö: Ulla Tuovinen, ulla.tuovinen@evl.fi, 040 6881436
Toteuttaja: Kirkon koulutuskeskus
Yhteistyökumppanit: Jyväskylän seurakunta