Innostu innostamaan – Vapaaehtoistoiminnan verkkokoulutus

Takaisin

(0,50 op)

​Tule uudenlaiseen koulutukseen verkostoitumaan sekä jakamaan kokemuksiasi ja kysymyksiäsi vapaaehtoistoiminnan kehittymiseksi! Verkkomuotoinen koulutus sopii kirkon ja kirkon järjestöjen työntekijöille, jotka työssään ohjaavat vapaaehtoisia sekä kotimaassa että ulkomailla (mm. ulkosuomalais- tai lähetystyössä).​

Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus, Verkkototeutus
Tehtäväalue: Vapaaehtoistoiminta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kanttorit, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Uudet työntekijät, Kirkkoherranviraston työntekijät
Aika ja paikka: 31.10.2022, 4.11.2022, 7.11.2022, 11.11.2022 klo 9-12.00
Ilmoittautuminen viimeistään: 30.9.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: irene.nummela@evl.fi
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja
– osaa soveltaa vapaaehtoisten ohjauksen ja tukemisen periaatteita
– osaa hyödyntää seurakunnan sisäisiä ja paikallisia sidosryhmäverkostoja kehittäessään vapaaehtoistoimintaa.
Lisätietoja:

​Koulutukseen kuuluu etukäteisluettavaa ja pieni etukäteistehtävä. Kokoonnumme koulutuksen aikana myös ryhmiin verkossa. Osallistujat saavat ilmoittautumisen jälkeen tekniset ohjeet verkkoalustan käyttöön.
Koulutuksen aihepiirenä ovat: vapaaehtoisten rekrytointi, perehdyttäminen, motivointi ja sitouttaminen sekä vapaaehtoisten ohjaaminen ja tukeminen?​

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 20£
Tiedustelut kustannuksista: irene.nummela@evl.fi
Tiedustelut sisältö: irene.nummela@evl.fi. puh. 0505846897
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Diakonia ja sielunhoito