Johdatus teologiaan ja uskonnontutkimukseen

Takaisin

(5 op)

Miksi ja miten uskontoa tutkitaan yliopistossa? Mitä teologisella tiedekunnalla on tarjottavanaan? Olisitko sinä tuleva teologi?

Kurssi antaa yleiskatsauksen siihen laajaan kenttään, jonka teologian ja uskonnontutkimuksen alat muodostuvat, sekä antaa valmiuksia tieteelliseen ajatteluun ja opiskeluun. Kurssi sisältyy 5 op:n laajuisena teologian ja uskonnontutkimuksen perusopintoihin.

Koulutustyyppi: Verkkototeutus, Korkeakoulujen koulutustarjonta
Tehtäväalue: Orientaatio ja perehdyttäminen
Kohderyhmä: Muut, Kanttorit, Lastenohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Diakonit ja diakonissat
Aika ja paikka: 11.01.2021 – 22.03.2021 verkkokurssi
Ilmoittautuminen viimeistään: 11.1.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:
Lisätietoja: Katso video, jossa opiskelijat kertovat, mitä ovat oppineet ensimmäisenä vuotenaan Teologisessa tiedekunnassa! https://youtu.be/Ptv8VOiyZfQKurssin suoritukseen kuuluu verkkokeskusteluja, monivalintatenttejä ja loppuessee.Jos olet jo aiemmin suorittanut tästä opintojaksosta 2 op:n laajuisen kurssin, voit ilmoittautua tämän opinto-ohjelman kautta täydentämään suoritustasi 5 op:n laajuiseksi. Täydentävälle osuudelle on oma ilmoittautumislinkki Ilmoittautuminen ja opintomaksu -kohdassa. Opintojakso on osa Teologian ja uskonnontutkimuksen perusopintoja 30 op
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 75
Täysihoito: ei
Tiedustelut kustannuksista: avoinyo-teologinen@helsinki.fi
Tiedustelut sisältö: avoinyo-teologinen@helsinki.fi
Linkki kotisivulle: https://courses.helsinki.fi/fi/avoin-yliopisto/opinnot/teologia-ja-uskonnontutkimus
Aineistoa: https://courses.helsinki.fi/fi/aytuk-1001/136438179
Toteuttaja: Helsingin yliopiston Avoin yliopisto