Kaikki mukaan ympäristötyöhön seurakunnassa

Takaisin

Onko teillä Kirkon ympäristödiplomi, mutta kaikki eivät muista sen olemassaoloa? Mainitsetteko ympäristöstä huolehtimisen arvonanne, mutta osalle henkilöstöstä on epäselvää, miten toteuttaa ympäristövastuuta työarjessa? Tai oletteko vasta pohtimassa ympäristödiplomin hankkimista ja haluatte heti innostaa kaikki mukaan vaikuttavaan vastuullisuustyöhön?

Kaikki mukaan ympäristötyöhön -työpajassa viedään yhdessä ympäristönäkökohtien huomiointi osaksi työn tekemisen arkea. Työpajan toiminnalliset menetelmät ohjaavat pohtimaan ympäristövastuuta sekä omassa työtehtävässä että koko seurakunnan toiminnan kannalta. Työpajan päätteeksi seurakunnalla on vahvempi yhteinen visio siitä, miten toteuttaa ympäristö- ja ilmastovastuuta osana toimintaansa ja kannustaa tiimejä ja yksittäisiä työntekijöitä vastuullisuuteen.     ​

Koulutustyyppi: Ammatillisten oppilaitosten koulutustarjonta
Tehtäväalue: Johtaminen, Verkko-osaaminen, vuorovaikutus ja viestintä, Muu, Hallinto ja talous, Kestävä kehitys ja ympäristö
Kohderyhmä: Hallinnon ja talouden työntekijät, Johtamis- ja esimiestehtävässä toimivat, Kirkkoherranviraston työntekijät, Muut, Uudet työntekijät
Aika ja paikka: Tilaajan tiloissa tai verkkokoulutuksena
Ilmoittautuminen viimeistään: 21.12.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Sähköposti: minna.myllykoski@sykli.fi
Ilmoittautumisen lisätiedot: minna.myllykoski@sykli.fi
Osaamistavoitteet: Koulutus voidaan toteuttaa koko henkilöstölle, yksiköille tai tiimeille, tai esimiehille.​

Lisätietoja: Seurakunnan tarpeista lähtevä osallistava työpaja, joka innostaa kaikki työntekijät toimimaan ympäristövastuullisesti omassa työssään.​Tiina Taipale tai Minna Myllykoski, Suomen ympäristöopisto SYKLI​​

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 950
Muut kustannukset: matkakulut
Kustannusten lisätiedot: 950 e + alv + matkakulut (½ pv) 1700 e + alv + matkakulut (1 pv)
Tiedustelut kustannuksista: minna.myllykoski@sykli.fi
Tiedustelut sisältö: minna.myllykoski@sykli.fi
Linkki kotisivulle: https://sykli.fi/
Aineistoa: https://sykli.etapahtuma.fi/Koulutuskalenteri/Koulutustuote/id/1169
Toteuttaja: Suomen ympäristöopisto SYKLI
Yhteistyökumppanit: Suomen ympäristöopisto SYKLI