Kansainvälisen työn erityiskoulutus, lähetystyöhön valmentava erityiskoulutus

Takaisin

(35 op)

Koulutusrakenne: Kirkon erityiskoulutus
Tehtäväalue: kansainvälinen ja monikulttuurinen työ sekä lähetys
Kohderyhmä: muut
Aika ja paikka: 6.1.-29.5.2020
Sähköposti ja puhelin: pentti.marttila(at)kylvaja.fi, (09) 253 254 00 ja 045 6350934
Ilmoittautumislinkki: http://www.kylvaja.fi/rekry/lahetyskurssi
Ilmoittautumisen lisätiedot: oheisesta linkistä
Osaamistavoitteet: Osallistuja: – ymmärtää lähetystyön kolmiyhteisen Jumalan lähetyksenä, – tuntee lähetystyön teologiset perusteet luterilaisessa kontekstissa sekä sitoutuu kirkon hengelliseen perustaan, – vahvistuu kristillisessä uskossa ja lähetystyöntekijän identiteetissä, – seuraa Raamattua ja luterilaista tunnustustusta opetuksessaan sekä elämässään, •- tuntee lähetystyön ammatilliset ulottuvuudet (julistus, palvelu, vaikuttaminen) ja hahmottaa oman työssä tässä kokonaisuudessa, – omaa tehtävän edellyttämät monipuoliset vuorovaikutustaidot ja kykenee toimimaan erilaisten uskontojen ja kulttuurien kontekstissa, – tuntee oman kirkon, järjestön ja kumppanuuskirkkojen perustehtävän, tavoitteet ja toiminnan sekä omaa tehtävän kannalta tarpeelliset suunnittelu-, työyhteisö-, organisointi ja johtamistaidot monikulttuurisessa ympäristössä.
Kieli: suomi
Täysihoito: Kylväjä vastaa täysihoidosta Suomen Raamattuopistolla Kauniaisissa.
Kustannusten lisätieto: Erityiskoulutus maksaa 3000-4000 euroa, joka sisältää täysihoidon. Jos henkilö lähtee Lähetysyhdistys Kylväjän kautta lähetystyöhön, niin järjestö vastaa kustannuksista.
Tiedustelut: Pentti Marttila pentti.marttila(at)kylvaja.fi (09) 253 254 00 ja 045 6350934
Lisätietoja: Lähetysyhdistys Kylväjässä on jatkuva haku lähetystyöhön ja lähetyskoulutukseen. Jos kyselet paikkaasi lähetystyössä, ota rohkeasti yhteyttä Lähetysyhdistys Kylväjään.
Linkki kotisivulle: http://www.kylvaja.fi/
http://www.kylvaja.fi/rekry/lahetyskurssi
http://www.kylvaja.fi/rekry/lahetyskurssi
Toteuttaja: Suomen Raamattuopisto
Yhteistyökumppani: Lähetysyhdistys Kylväjä, KK, KLK