Kaste- ja kummius -päivä Rovaniemi

Takaisin

Kirkossa on käynnissä Kaste ja kummius-hanke, jonka tavoitteena on turvata kasteen asema suomalaisten perheiden elämässä. Kaste- ja kummiuspäivässä tarkastellaan teemaa paikallisesta seurakuntatodellisuudesta käsin. Päivässä tutustutaan myös kirkon perhelähtöiseen, josta yhtenä sovelluksena avioliittokoulu.

Koulutusrakenne: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: kasvatus, parisuhdetyö, perhetyö ja -toiminta, vapaaehtoistoiminta, viestintä
Kohderyhmä: nuorisotyönohjaajat, papit, perheneuvojat, varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 12.2.2020 Rovaniemen seurakuntakeskus, Rauhankatu 70, 96100 Rovaniemi
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.1.2020
Ilmoittautumislinkki: https://www.lyyti.fi/reg/Kaste_ja_kummiuspaiva_4013
Osaamistavoitteet: Kaste- ja kummiuspäivässä tarkastellaan teemaa paikallisesta seurakuntatodellisuudesta käsin. Päivässä tutustutaan myös kirkon perhetyöhön, josta yhtenä sovelluksena avioliittokoulu.
Kieli: suomi
Muut kustannukset: Ruokailumaksu 25€
Tiedustelut: Saija Kronqvist saija.kronqvist@evl.fi 0447555552
Lisätietoja: Osallistujat täyttävät ennakkokyselyn ja tuovat oman arkityönsä todellisuuden yhdessä tarkasteltavaksi. Kaste- ja kummius-hanke tukee, koordinoi ja kokoaa kasteeseen ja kummiuteen liittyvää kehittämistyötä ja viestintää. Hanke on kirkolliskokouksen hyväksymä kirkkohallituksen erillishanke vuosille 2018 – 2020. www.kaste.fi, www.kumminkaa.fi, www.vauva.fi/kaste
Linkki kotisivulle: http://www.oulunhiippakunta.fi
https://kastejakummius.blogspot.com/
Toteuttaja: Oulun hiippakunta
Yhteistyökumppani: Rovaniemen, Kemi-Tornion ja Kalajoen rovastikunnat