Katu- ja FestariSaappaan ohjaajakoulutus

Takaisin

(1 op)

Tule ja perehdy Saappaan toimintaperiaatteisiin, toiminnan käynnistämiseen ja järjestämiseen. Koulutus on suunnattu kaikille Saappaan jalkautuvasta nuorisotyöstä kiinnostuneille työntekijöille. Koulutuksen jälkeen osallistuja voi käynnistää omalla alueellaan Katu-ja/tai FestariSaappaan​ ryhmän.​

Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Kasvatus, Verkko-osaaminen, vuorovaikutus ja viestintä
Kohderyhmä: Nuorisotyönohjaajat, Muut
Aika ja paikka: 4.-5.5.2021 Paikka avoinna
Ilmoittautuminen viimeistään: 19.3.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:

Osallistuja

  • ​​osaa Katu-ja FestariSaap​paan menetelmän ja periaatteet ja osaa soveltaa niitä oman seurakuntansa alueella
  • osaa soveltaa oppimaansa vapaaehtoisten rekrytoinnissa sekä koulutusten suunnittelussa ja toteuttamisessa

Lisätietoja:

Koulutuksessa perehdytään jalkautuvan työn menetelmiin ja Saapas-toiminnan periaatteisiin sekä erityisesti Katu-ja FestariSaappaan toimintamalleihin ja niihin liittyviin valtakunnallisiin toimintaperiaatteisiin ja sitoumuksiin. Koulutuksen sisältöjä ovat lisäksi ryhmädynamiikan lainalaisuudet ja vapaaehtoistoiminnan johtamiseen liittyvät perusasiat sekä keskeiset turvallisuusasiat ja lainsäädäntö. Koulutuksen jälkeen osallistuja voi käynnistää Saapas-toiminnan osana omaa työtään sekä hallitsee vapaaehtoisten rekrytoinnin ja kouluttamisen toimintaan.

Koulutus koostuu etukäteen tehtävistä etätehtävistä ja lähijaksosta (2 päivää). Koulutukseen mahtuu enintään 15 henkilöä. Koulutukseen osallistuminen ei edellytä aikaisempaa Saapas-kokemusta eikä seurakunnassa tarvitse olla toiminnassa olevaa Saapas-ryhmää. Koulutukseen osallistuva työntekijä voi olla mistä tahansa työntekijäryhmästä, edellyttäen kiinnostuksen ja mahdollisuuden toiminnan käynnistämiseen ja toteuttamiseen. Koulutus sopii seurakunnan työntekijöiden lisäksi vapaaehtoisille.​ Saapasryhmän voi myös perustaa yhteistyönä useamman seurakunnan kanssa​.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Maksuton
Täysihoito: Osallistuja vastaa majoituksen varaamisesta ja kustannuksista itse.
Tiedustelut kustannuksista: koulutus@lastenjanuortenkeskus.fi, 040 018 2278
Tiedustelut sisältö: Ville Viljakainen, ville.viljakainen@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400105071
Linkki kotisivulle: http://www.lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/katu-ja-festarisaappaan-ohjaajakoulutus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry