Kiinan monet kasvot

Takaisin

Vuositeemakoulutuksessa perehdytään raamattutyöhön Kiinassa ja Kiinan kirkkojen toimintaan tiedon, tarinoiden ja toiminallisten työskentelyitten välityksellä.

Koulutusrakenne: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: kansainvälinen ja monikulttuurinen työ sekä lähetys, kasvatus
Kohderyhmä: lähetyssihteerit ja kv. työn ohjaajat, nuorisotyönohjaajat, papit
Aika ja paikka: 21.3.2019 klo 9-13 Pyhän Johanneksen kirkko, Ampujanpolku 2, Kuopio
Ilmoittautuminen viimeistään: 18.3.2019
Sähköposti ja puhelin: heikki.hyvarinen@evl.fi
Osaamistavoitteet: Osallistuja tuntee Suomen Pipliaseuran kansainvälistä toimintaa, osaa soveltaa oppimaansa tietoa Kiinan raamattutyöstä ja kirkkojen toiminnasta sekä hyödyntää Kiinan monet kasvot -aineistopakettia omassa työssään.
Kieli: suomi
Muut kustannukset: Matkakulut
Kustannusten lisätieto: Pipliaseura tarjoaa koulutusmateriaalin ja kahvitarjoilun.
Tiedustelut: Satu Toukkari satu.toukkari@piplia.fi 040 522 8726
Lisätietoja: Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys-ja kansainvälisyyskasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura myös kouluttaa seurakuntien kansainvälisen vastuun ja lähetyksen, kasvatuksen ja aikuistyön tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutuksissa käytetään toiminnallisia työskentelytapoja. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2019 Pipliaseuran internetsivuilla. Koulutukseen ovat tervetulleita myös vapaaehtoiset vastuunkantajat seurakunnasta.
Linkki kotisivulle: http://www.piplia.fi
http://www.piplia.fi/osallistu/tapahtumakalenteri
http://www.piplia.fi/seurakunnille
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura
Yhteistyökumppani: Kuopion Männistön seurakunta