Kirkkopolku – taidekasvatusmenetelmä

Takaisin

(2 op)

Kirkkopolku on taidekasvatusmalli, jonka tarkoituksena on rikastuttaa koulujen/päiväkotien ja seurakunnan välistä yhteistyötä. Tämän koulutuksen avulla rakennat ainutlaatuisen, elämyksellisen lasten taidenäyttelyn kotikirkkoosi.​

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Jumalanpalveluselämä ja julistus, Kasvatus
Kohderyhmä: Kanttorit, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: Lähiopetuspäivät 16.-17.1.2023, Turun kristillinen opisto. Etäopetuspäivät 13.3.2023, 7.8.2023 ja 20.11.2023
Ilmoittautuminen viimeistään: 3.1.2023
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja ymmärtää kokemuksellisen taideoppimisen mallin mahdollisuudet lapsen itsetuntemuksen vahvistamisessa. Osallistuja hahmottaa kirkkotaiteen ja arkkitehtuurin kulttuurihistoriallisen merkityksen ja yhteyden nykypäivään. Osallistuja osaa soveltaa Kirkkopolku-menetelmää omassa työssään. Osallistuja osaa ohjata lapsiryhmää kirkkotaiteen saloihin.
Lisätietoja: ​Koulutus koostuu kaksipäiväisestä lähiopetusjaksosta, kolmesta etätapaamisesta sekä omassa työssä tehtävästä taidekasvatustyöskentelystä. Aloitusjaksossa tutustutaan kokemukselliseen taideoppimisen malliin sekä Kirkkopolku-menetelmään teoriassa. Aloitusjaksoon kuuluu FT Liisa Väisäsen luento symboliikasta sekä Kirkkopolku-taidetyöskentely jossakin Turun kirkoista.Ensimmäinen etätehtävä on perehtyä oman kohdekirkon taiteeseen ja arkkitehtuuriin.Ensimmäisellä etätapaamiskerralla käydään läpi osallistujien kohdekirkot ja niiden taide sekä ideoidaan mahdollisuuksia toteuttaa Kirkkopolku. Osallistujat saavat myös vinkit yhteistyökoulun ja -päiväkodin kontaktoimiseen.Toinen etätehtävä on oman Kirkkopolun toteuttaminen.Toisella etätapaamisella saat tukea omaan työskentelyysi ja kuulet toisten kurssilaisten kirkkopoluista.Viimeisessä etätapaamisessa esitellään toteutetut ja työn alla olevat kirkkopolut ja päätetään koulutus.Kouluttajana toimii Kirkkopolku-menetelmän kehittäjä, opettaja Anna Kaisa Siltanen.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 390€, sis. opetuksen ja lähijakson lounaat ja kahvit
Täysihoito: Yöpyminen: 1hh 48e/vrk sisältää aamiaisen, 2hh 35e/hlö/vrk sisältää aamiaisen
Tiedustelut kustannuksista: kurssipalvelut@tk-opisto.fi
Tiedustelut sisältö: annakaisa.siltanen@tk-opisto.fi, 040 624 0814
Aineistoa: https://turunkristillinenopisto.fi/kurssit/kirkkopolku-taidekasvatusmenetelma/
Toteuttaja: Turun kristillinen opisto