Kirkkotila tutuksi liikkuen ja laulaen

Takaisin

​​Mennään kirkkoon tutkimaan, miten tilaa voisi käyttää eri lapsiryhmien kanssa – liikkuen ja laulaen! Koulutuksessa rakennetaan toimintamalleja sekä seurakunnan omaan toimintaan että miten kirkkotilaa voisi käyttää monipuolisesti seurakunnan varhaiskasvatuksessa tai jumalanpalveluselämässä tai miten suunnitellaan kirkkovierailu päiväkotiryhmälle?

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Jumalanpalveluselämä ja julistus, Kasvatus, Musiikki
Kohderyhmä: Kanttorit, Lastenohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Lisätietoja: ​​Kirkon Ovet auki -strategia rohkaisee uudistamaan kirkkotilojen käyttöä. Koulutuksessa tarkastellaan kirkkorakennusta oppimisympäristönä ja pohditaan, miten kirkkotilaa voisi käyttää monipuolisemmin varhaiskasvatus- ja musiikkitoiminnassa sekä jumalanpalveluselämässä.

Koulutuksessa palautetaan mieleen seurakunnan ja yhteiskunnan kasvatusyhteistyötä jäsentävä Kumppanuuden korit -malli ja sovelletaan sitä erilaisten kirkkohetkien suunnitteluun.

Koulutuksessa tutustutaan kirkkopedagogiikkaan ja harjoitellaan esimerkiksi kirkkoseikkailu- tai virsimuskarimenetelmän soveltamista.

Koulutus järjestetään osittain tai kokonaan kirkkotilassa, ja se räätälöidään tilaajan tarpeisiin sopivaksi.

Koulutus voidaan järjestää yksi- tai kaksipäiväisenä kokonaisuutena.

Tiedustelut kustannuksista: Marjukka Luoma, marjukka.luoma@step.fi, 050 525 0349
Tiedustelut sisältö: Marjukka Luoma, marjukka.luoma@step.fi, 050 525 0349
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus