Kirkon missio – minun tehtäväni

Takaisin

(5 op)
KTE/P Kv. työn erityiskoulutus/kotimaa, pakollinen moduuli KTEL/P Kv. työn erityiskoulutus/ulkomaat, pakollinen moduuli EK/M Muu erityiskoulutuksen valinnainen moduuli YP Ylemmän pastoraalitutkinnon moduuli
Moduuli on Kansainvälisen työn erityiskoulutusten pakollinen moduuli. Koulutus on yhteinen kotimaan kansainvälisen työn tehtävissä toimiville sekä kirkon kansainvälisiin tehtäviin valmistautuville (lähetyskurssi). Sen voi liittää myös ylemmän pastoraalitutkinnon teologiseksi opintokokonaisuudeksi (HOPS) ja yhteisötyön erityiskoulutuksen valinnaiseksi moduuliksi. Tähän moduuliin voi osallistua myös yksittäisenä koulutuksena, vaikka ei suorittaisi erityiskoulutusta kokonaisuutena. Lisätietoja moduulien valinnasta ja kirkon erityiskoulutuksista evl.fi/erityiskoulutukset.

Koulutustyyppi: Kirkon erityiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Muu
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Johtamis- ja esimiestehtävässä toimivat, Kanttorit, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Lastenohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Viestintätehtävissä toimivat, Muut
Aika ja paikka: I-lähijakso 12.-14.4. ja II-lähijakso 8.-10.12.2021 Kirkon talo, Eteläranta 8, Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.1.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: Osallistuja

  • ymmärtää kirkon olemuksen maailmaan lähetettynä yhteisöjä ja oma roolinsa kirkon missiossa
  • osaa hahmottaa kirkon mission kokonaisvaltaisen ja kontekstuaalisen luonteen
  • osaa kohdata kunnioittavasti, kuuntelevasti ja kutsuvasti lähimmäisiään sekä osallistua työssään rauhan ja sovinnon rakentamiseen​
Osallistumismaksu: 70
Täysihoito: Ateriapaketti 1. jakso 69 € ja 2. jakso 44 € (vuoden 2020 tieto) tai omakustanteisesti Kirkon talossa tai lähistöllä.
Muut kustannukset: Majoitus omatoimisesti.
Tiedustelut kustannuksista: vesa.hakkinen@evl.fi
Tiedustelut sisältö: jukka.kaariainen@evl.fi
Aineistoa: https://evl.fi/erityiskoulutukset
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Kirkon lähetystyön keskus