Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaispäivä

Takaisin

(0,20 op)

​Ajankohtaispäivässä päivität tietosi Kirkon Ulkomaanavun toiminnasta seurakuntien kansainvälisen diakonian toteuttajana. Saat käyttöösi seurakunnan toimintaan sopivia valmiita toimintamalleja ja materiaaleja. Päivä vahvistaa kansainvälisen diakonian osaamista ja vuoden 2024 Yhteisvastuukeräyksen ulkomaan esimerkkikohteen tuntemusta.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Nuorisotyönohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Viestintätehtävissä toimivat
Aika ja paikka: 6.2.2024 klo 10-15. Keuruun seurakuntakeskus, Kippavuorentie 7, Keuruu
Ilmoittautuminen viimeistään: 26.1.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Maksimiosallistujamäärä on 40 henkilöä.
Osaamistavoitteet: ​​​Osallistuja tuntee Kirkon Ulkomaanavun toimintaa maailmalla ja Suomessa. Osallistuja osaa hyödyntää KUA:n materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian toteuttamisessa. Osallistuja tuntee Yhteisvastuukeräyksen ulkomaan esimerkkikohdemaan ja osaa hyödyntää tietoja ja materiaaleja työssään.
Lisätietoja: ​​​Ajankohtaispäivä rakentuu teeman mukaisesti KUA:n asiantuntijan alustuksesta, seurakunnan käyttöön tuotettujen materiaalien esittelystä ja kokeilemisesta sekä KUA:n työn ajankohtaisista tietoiskuista. Päivän ohjelma julkaistaan KUA:n verkkosivuilla n. 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.
Kieli: Suomi Englanti
Osallistumismaksu: Maksuton
Täysihoito: Sisältää aamukahvin, lounaan ja iltapäiväkahvin
Tiedustelut kustannuksista: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi
Tiedustelut sisältö: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 90 93
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonulkomaanapu.fi
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Keuruun seurakunta