Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaispäivä Mikkelin hiippakunnassa

Takaisin

Ajankohtaispäivässä jäsennät Kirkon Ulkomaanavun toimintaa seurakuntien kansainvälisen diakonian toteuttajana uusimman tiedon pohjalta. Vahvistat yhteyttäsi KUA:n globaaliin verkostoon. Löydät käyttöösi seurakunnan toimintaan sopivia toimintamalleja ja materiaaleja.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kestävä kehitys ja ympäristö, Vapaaehtoistoiminta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Viestintätehtävissä toimivat
Aika ja paikka: TI 18.4.2023, Heinola
Ilmoittautuminen viimeistään: 11.4.2023
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​​​​​Osallistuja tuntee Kirkon Ulkomaanavun toimintaa maailmalla ja Suomessa ja tunnistaa kansainvälisen diakonian globaaleja ilmiöitä. Osallistuja osaa käyttää KUA:n materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian toteuttamisessa.
Lisätietoja: ​​Ajankohtaispäivä rakentuu valitun teeman pohjalle, josta alustamassa on KUA:n asiantuntija. Päivää koostuu myös seurakunnan käyttöön tuotettujen materiaalien esittelystä sekä KUA:n työn ajankohtaisista tietoiskuista. Päivä vahvistaa diakonian osaamista ja innostaa yhteisvastuukeräyksen toteuttamiseen. Päivän ohjelma julkaistaan KUA:n verkkosivuilla n. 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.
Kirkon Ulkomaanapu toteuttaa kahdeksan ajankohtaispäivää vuodessa, yhden jokaisessa hiippakunnassa. Jokaisen päivän sisältö on erilainen riippuen siitä mikä teema on valittu. Teema valitaan yhdessä KUA:n järjestävän seurakunnan, hiippakunnan sekä hiippakunnan KUA-yhteyshenkilötyöryhmän jäsenten kesken.

Kieli: Suomi
Täysihoito: Kirkon Ulkomaanapu tarjoaa ohjelmaan kuuluvan lounaan ja kahvit
Tiedustelut kustannuksista: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 9093
Tiedustelut sisältö: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 9093
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonulkomaanapu.fi/
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Mikkelin hiippakunta ja Heinolan seurakunta