Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaispäivä

Takaisin

(0,20 op)

​Ajankohtaispäivässä päivität tietosi Kirkon Ulkomaanavun toiminnasta seurakuntien kansainvälisen diakonian toteuttajana. Saat käyttöösi seurakunnan toimintaan sopivia valmiita toimintamalleja ja materiaaleja. Päivä vahvistaa kansainvälisen diakonian osaamista.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Viestintätehtävissä toimivat, Papit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat
Aika ja paikka: 7.2.2024 klo 14-20. Chapple, Kauppakeskus Iso Omena Suomenlahdentie 1, Espoo
Ilmoittautuminen viimeistään: 1.2.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Tähän
Osaamistavoitteet: ​​​Osallistuja tuntee Kirkon Ulkomaanavun toimintaa maailmalla ja Suomessa. Osallistuja osaa hyödyntää KUA:n materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian toteuttamisessa. Osallistuja osaa kertoa vuoden Yhteisvastuukeräyksen esimerkkikohdemaasta.
Lisätietoja: ​​Ajankohtaispäivä rakentuu teeman mukaisesti KUA:n asiantuntijan alustuksesta, seurakunnan käyttöön tuotettujen materiaalien esittelystä ja kokeilemisesta sekä KUA:n työn ajankohtaisista tietoiskuista. Päivän ohjelma julkaistaan KUA:n verkkosivuilla n. 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.
Kieli: Suomi
Täysihoito: Sisältää iltapäiväkahvin ja päivällisen
Tiedustelut kustannuksista: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi
Tiedustelut sisältö: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 90 93
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonulkomaanapu.fi
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Olarin seurakunta