Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaisviikonloppu

Takaisin

(0,25 op)

​​​​Ajankohtaisviikonlopussa päivität tietosi Kirkon Ulkomaanavun toiminnasta seurakuntien kansainvälisen diakonian toteuttajana. Saat käyttöösi seurakunnan toimintaan sopivia valmiita toimintamalleja ja materiaaleja. Päivä vahvistaa kansainvälisen diakonian osaamista.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Papit, Nuorisotyönohjaajat, Muut
Aika ja paikka: 12.1.2024 klo 13 – 13.1. klo 13. Suvelan leirikeskus. Pasontie 40, 90900 Kiiminki
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.12.2023
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Osallistujakiintiö päivää kohden on 50 henkilöä. Yöpyvien osallistujien maksimimäärä on 24 henkilöä 2 hengen huoneissa.
Osaamistavoitteet: ​​​Osallistuja tuntee Kirkon Ulkomaanavun toimintaa maailmalla ja Suomessa. Osallistuja osaa hyödyntää KUA:n materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian toteuttamisessa.
Lisätietoja: ​​​Ajankohtaisviikonloppu rakentuu teeman mukaisesti KUA:n asiantuntijoiden alustuksista, seurakunnan käyttöön tuotettujen materiaalien esittelystä ja kokeilemisesta sekä KUA:n työn ajankohtaisista tietoiskuista. Viikonlopun toteutukseen sisältyy enemmän ryhmätöitä ja reflektointia sekä hartausmateriaaleihin tutustumista ja hyödyntämistä. Hyödynnämme myös Erätauko-keskustelua osana ohjelmaa. Päivän ohjelma julkaistaan KUA:n verkkosivuilla n. 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 15€ kaikilta osallistujilta riippumatta siitä osallistuuko koko ajalle vai vain osaan osuudesta. (Oikeus muutoksiin pidätetään)
Täysihoito: Sisältää perjantaina iltapäiväkahvin, päivällisen ja iltapala sekä lauantaina aamupalan ja lounaan. Majoitus 2hh.
Tiedustelut kustannuksista: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 90 93
Tiedustelut sisältö: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 90 93
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonulkomaanapu.fi/
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Karjasillan seurakunta