Kontekstuaalisen teologian päivä

Takaisin

Verkostotapaaminen

​Päivässä perehdytään tärkeimpiin kontekstuaalisen teologian kysymyksenasetteluihin eri puolilla maailmaa. Painopiste on Aasian eri kontekstuaalisissa teologioissa. Millä tavalla eri puolilla maailmaa ns. globaalin kirkon teologiset virtaukset ja löydökset voisivat rikastuttaa oman kirkkomme teologista työskentelyä ja elämää

Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Papit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat
Aika ja paikka: 15.9.2022 Väärnin pappila, Juhani Ahontie 82, 73100 LAPINLAHTI
Ilmoittautuminen viimeistään: 1.9.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Osallistumisen voi perua kuluitta viikkoa ennen tapahtumaa. Mikäli peruutusta ei tehdä, tuomiokapituli veloittaa osallistumismaksun. Lääkärintodistuksella todennetuissa sairaustapauksissa kuluja ei peritä.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 50,00 €
Tiedustelut kustannuksista: Marjaana Hartikainen, marjaana.hartikainen@evl.fi, 044 7050 606
Tiedustelut sisältö: Jukka Helle, jukka.helle@evl.fi, 044 7050 612
Linkki kotisivulle: https://www.kuopionhiippakunta.fi
Toteuttaja: Kuopion hiippakunta