Lapsen, nuoren ja perheen tukeminen surussa

Takaisin

Lapsen kohtaama suru haastaa kasvattajan pysähtymään ja tukemaan lasta. Ymmärrys lapsen ja nuoren kehitysvaiheista ja​​ erilaisista tavoista reagoida menetyksiin auttavat työntekijää tukemaan häntä sekä yksilöllises​ti että ryhmän jäsenenä. Koulutuksessa syvennytään aiheeseen käytännönläheisesti ryhmän tai kouluttajan luomien tapauskertomusten kautta. Koulutus tarjoaa toimintatapoja, joilla voidaan vahvistaa lapsen tai nuoren, ryhmän ja perheen selviytymistä suru​ssa.​

Tehtäväalue: Kasvatus, Perhe ja parisuhde, Diakonia ja yhteiskunta, Sielunhoito
Tiedustelut kustannuksista: Tiina Haapsalo, tiina.haapsalo@lastenjanuortenkeskus.fi, 040-5084554
Tiedustelut sisältö: Tiina Haapsalo, tiina.haapsalo@lastenjanuortenkeskus.fi, 040-5084554
Linkki kotisivulle: https://lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: https://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/lapsen-nuoren-ja-perheen-tukeminen-surussa-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry