Lapsen, nuoren ja perheen tukeminen surussa

Takaisin

Lapsen tai nuoren kohtaama suru on moninaista läheisen kuolemasta vanhempien eroon, muuttamisesta kiusaamiseen ja yksinäisyydestä ikävään. Suru haastaa kasvattajan pysähtymään ja tukemaan lasta tai nuorta. Koulutus luo ymmärrystä lapsen ja nuoren kehitysvaiheista ja erilaisista tavoista reagoida menetyksiin: Miten tukea lasta ja nuorta sekä yksilöllisesti että ryhmän jäsenenä? 

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus, Sielunhoito, Usko ja spiritualiteetti
Lisätietoja: Koulutuksessa syvennytään aiheeseen sekä käytännönläheisesti esimerkiksi tapauskertomusten kautta että tiedollista osaamista vahvistaen. Koulutuksessa tutustutaan toimintatapoihin, joilla voidaan vahvistaa lapsen tai nuoren, ryhmän ja perheen selviytymistä surussa. 
Kieli: suomi
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi,  040-70333563 
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi,  040-70333563 
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20240506094100TI000339