Lapsen, nuoren ja perheen tukeminen surussa

Takaisin

​Lapsen kohtaama suru haastaa kasvattajan pysähtymään ja tukemaan lasta. Tapauskertomuksiin tukeutuva koulutus luo ymmärrystä lapsen ja nuoren kehitysvaiheista ja erilaisista tavoista reagoida menetyksiin: Miten tukea lasta sekä yksilöllisesti että ryhmän jäsenenä.

Tehtäväalue: Kasvatus, Perhe ja parisuhde, Diakonia ja yhteiskunta, Sielunhoito
Lisätietoja: ​Koulutuksessa syvennytään aiheeseen käytännönläheisesti ryhmän tai kouluttajan luomien tapauskertomusten kautta. Koulutus tarjoaa toimintatapoja, joilla voidaan vahvistaa lapsen tai nuoren, ryhmän ja perheen selviytymistä surussa.
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, 040-7033356
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, 040-7033356
Linkki kotisivulle: https://www.seurakuntaopisto.fi/
Toteuttaja: Kirkkopalvelut/Seurakuntaopisto