Lattiakuvat katsomuskasvatuksessa

Takaisin

Lattiakuvat on erinomainen menetelmä katsomuskasvatukseen ja elämänkysymysten käsittelemiseen. Menetelmä tukee osallisuutta, kokonaisvaltaisuutta ja dialogisuutta. Yhteisöllisen kokemisen ja jakamisen merkitys oppimisessa, kaikkien aistien käyttö, kehollisuus ja muu toiminnallisuus sekä laaja-alainen osaaminen tulevat lattiakuvien kautta huomioiduksi.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja: Koulutuksessa toteutetaan katsomuskasvatukseen soveltuvia lattiakuvakertomuksia tilaajan valitsemista teemoista. Koulutuksessa osallistuja saa kokemuksen lattiakuvatyöskentelystä. Lattiakuvat-menetelmään voi tutustua osoitteessa lattiakuvat.fi. Koulutus soveltuu sekä seurakunnan että kunnan varhaiskasvattajille.
Kieli: suomi
Tiedustelut kustannuksista: Päivi Aumala, paivi.aumala@step.fi, 040 1581 345
Tiedustelut sisältö: Päivi Aumala, paivi.aumala@step.fi, 040 1581 345
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20240506094601TI000341