Liikuntakerhon starttikoulutus

Takaisin

Matalan kynnyksen starttikoulutus on suunnattu ohjaajille, jotka vetävät harrastuskerhoja 6 – 13-vuotiaille lapsille ja nuorille. Koulutus perehdyttää lasten ja nuorten liikunnan ja ikäkausiohjaamisen perusteisiin. Koulutuksen jälkeen osallistujalla on tietotaitoa liikunnallisen toiminnan suunnittelusta, ohjaamisesta ja käytännönläheisistä toimintamalleista. Keskeisessä roolissa ovat pelit ja leikit, jotka aktivoivat ja tutustuttavat monipuolisiin liikuntakeinoihin. Koulutuksessa tutustutaan myös erilaisiin menetelmiin, liikuntakerhokerran rakenteeseen ja kausisuunnitelmien tekemiseen​. ​​​​

Tehtäväalue: Kasvatus
Tiedustelut kustannuksista: Jukka Jylhä, jukka.jylha@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 508241
Tiedustelut sisältö: Jukka Jylhä, jukka.jylha@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 508241
Linkki kotisivulle: http://lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/liikuntakerhon-starttikoulutus-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry