Luonnon materiaalit liikuttavat ja leikittävät

Takaisin

​Metsänvartija, keijun kotikolo ja ihmetyskiikarit avaimina luonnossa liikkumiseen ja leikkimiseen! Koulutus ohjaa innostavien leikkien ja luonnon omien materiaalien avulla siihen, miten luonnossa voi liikkua, taiteilla ja tutkia.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Kohderyhmä: Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Osaamistavoitteet:
Lisätietoja: ​Koulutus toteutetaan pääosin ulkona, luonnossa ja on suunniteltu lähtökohtaisesti kestoltaan 6 tunnin mittaiseksi. Koulutus sisältää paljon käytännön harjoituksia, luontoleikkien soveltamista eri ikäisille ja pienryhmätoimintaa.

Koulutuspakettiin voidaan sisällyttää materiaaliksi Luontoleikkikirja (Lasten Keskus 2021), joka on kouluttaja Satu-Maria Ruotsalaisen valokuvaama ja kirjoittama. Koulutus on suunnattu erityisesti alle 9-vuotiaiden lasten ja heidän perheidensä kanssa työskenteleville, mutta leikkivinkit sopivat hyödynnettäväksi vanhempienkin lasten ja nuorten kanssa mm. leiritoiminnassa.

Tiedustelut kustannuksista: Jukka Jylhä, jukka.jylha@step.fi, 0400 508241
Tiedustelut sisältö: Jukka Jylhä, jukka.jylha@step.fi, 0400 508241
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus