Luonnon materiaalit liikuttavat ja leikittävät

Takaisin

​Metsänvartija, keijun kotikolo ja ihmetyskiikarit avaimina luonnossa liikkumiseen ja leikkimiseen! Koulutus ohjaa innostavien leikkien ja luonnon omien materiaalien avulla siihen, miten luonnossa voi liikkua, taiteilla ja tutkia.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Kohderyhmä: Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Lastenohjaajat
Lisätietoja: ​Koulutus toteutetaan pääosin ulkona, luonnossa ja on suunniteltu lähtökohtaisesti kestoltaan 6 tunnin mittaiseksi. Koulutus sisältää paljon käytännön harjoituksia, luontoleikkien soveltamista eri ikäisille ja pienryhmätoimintaa.

Koulutuspakettiin voidaan sisällyttää materiaaliksi Luontoleikkikirja (Lasten Keskus 2021), joka on kouluttaja Satu-Maria Ruotsalaisen valokuvaama ja kirjoittama.

Koulutus on suunnattu erityisesti alle 9-vuotiaiden lasten ja heidän perheidensä kanssa työskenteleville, mutta leikkivinkit sopivat hyödynnettäväksi vanhempienkin lasten ja nuorten kanssa mm. leiritoiminnassa.

Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Jukka Jylhä, jukka.jylha@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 508241
Tiedustelut sisältö: Jukka Jylhä, jukka.jylha@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 508241
Linkki kotisivulle: https://www.lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: https://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/luonnon-materiaalit-tilaus2022/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry