Luonto ja hiljaisuuden viljely

Takaisin

(1 op)

Luonto kutsuu hiljentymään. Koulutuksessa perehdyt luonnon ja retriitin elementtien käyttämiseen erityisesti nuorten spiritualiteetin tukemisessa. Koulutuksessa opit oman kokemuksen kautta esimerkiksi luontohartauksien ja -meditaatioiden rakentamista. ​

Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Kasvatus, Kestävä kehitys ja ympäristö, Spiritualiteetti
Kohderyhmä: Nuorisotyönohjaajat, Papit, Diakonit ja diakonissat
Aika ja paikka: 7.-9.9.2021 Partaharjun toimintakeskus, Pieksämäki
Ilmoittautuminen viimeistään: 2.8.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:

​Osallistuja osaa

  • tunnistaa hiljaisuuteen ja luonnon kokemiseen sisältyviä merkityksiä oman spiritualiteetin hoitamisen kannalta
  • käyttää omassa työssään retriitinomaisia elementtejä, pyhiinvaelluksia, rukouspolkuja ja luontohartauksia​
Lisätietoja:

Koulutuksen käytetään kokemuksellista oppimista ja keskeinen osa koulutuksesta on rakennettu retriitin muotoon. Oma pysähtyminen ja jumalasuhteen pohdinta Luojan luonnon puhuteltavana antavat syvyyttä sille, mitä hiljaisuus ja luonto voivat tarjota niille, joiden parissa teet työtäsi. Partaharjun upea luonto, metsä ja metsäkirkko, järvi ja sauna tarjoavat koulutukselle rikkaan ja rauhoittavan ympäristön. Myös luontohartauksien, pyhiinvaellusten, rukouspolkujen ja luontomeditaatioiden rakentamista lähestytään oman toiminnan kautta. Koulutukseen sisältyy kolme lähipäivää ja orientoiva ennakkotehtävä​

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 250 €
Täysihoito: 230 €, täysihoitohintaan sisältyy majoittuminen yhden hengen huoneissa
Tiedustelut kustannuksista: koulutus@lastenjanuortenkeskus.fi, 040 018 2278
Tiedustelut sisältö: Suvielise Nurmi, suvielise.nurmi@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 357030
Linkki kotisivulle: https://www.seurakuntaopisto.fi/
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/luontojahiljaisuudenviljely/ ‎
Toteuttaja: Kirkkopalvelut/Seurakuntaopisto
Yhteistyökumppanit: Lasten ja nuorten keskus ry