Luonto seurakunnan kasvatuksen toimintaympäristönä

Takaisin

(1 op)

Lapsia ja nuoria painaa huoli ympäristön tilasta ja tulevaisuudesta. Miten vahvistan lasten ja nuorten suhdetta luontoon? Kuinka ympäristöasioita voisi lähestyä posiitivisella, lapsia ja nuoria voimaannuttavalla tavalla? Opit hyödyntämään luontokokemuksia ja ympäristönäkökulmia esimerkiksi luontohartauksien, pyhiinvaellusten tai metsäjumalanpalvelusten toteuttamisessa. Opi, miten ympäristökasvatuksen sisällyttäminen seurakunnan toimintaan rikastuttaa sekä tukee lasten ja nuorten spiritualiteettia!

Koulutusrakenne: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: kasvatus, kestävä kehitys ja ympäristö, spiritualiteetti
Kohderyhmä: lastenohjaajat, nuorisotyönohjaajat, papit, varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 12.-14.5.2020 Pieksämäki, Partaharjun toimintakeskus
Ilmoittautuminen viimeistään: 3.4.2020
Sähköposti ja puhelin: suvielise.nurmi@nuorikirkko.fi, 0400 357030
Ilmoittautumislinkki: https://wilma.seurakuntaopisto.fi/browsecourses?school-id=8&long-term=4039&checkout=true
Osaamistavoitteet: Osallistuja osaa – nähdä yhteyden seurakunnan kasvatuksen ja luontosuhteen välillä – yhdistää ympäristökasvatuksen elementtejä identiteetin ja spiritualiteetin vahvistamiseen – hyödyntää luontoympäristöä kasvatustavoitteiden sekä hartaus- ja jumalanpalveluselämän tukena
Kieli: suomi
Osallistumismaksu: 220 €
Täysihoito: 189 €
Tiedustelut: Kouluttaja Suvielise Nurmi suvielise.nurmi@nuorikirkko.fi 0400357030
Lisätietoja: Keskeisiä sisältöjä: toiminnallisten luontohartauksien, pyhiinvaelluspolkujen ja metsäjumalanpalvelusten suunnittelu sekä luontoelämysten käyttö leiri- ja kerhotyössä. Osallistuja laatii ennakkotehtävän, joka liittyy oman seurakunnan toimintaympäristöön ja kehittämiskohteen ideointiin. Koulutuksen aikana kukin laatii oppimistehtävän oman seurakunnan toimintaan liittyen. Se voi olla esim. pyhiinvaelluspolku leirikeskukseen/ luontoelämyksiä hyödyntävä tapahtuma/ metsäjumalanpalvelus/ kehittämissuunnitelma ympäristökasvatuksen joihinkin osa-alueisiin. Kouluttaja: TM, kouluttaja Suvielise Nurmi, Nuori kirkko ry
Linkki kotisivulle: https://www.seurakuntaopisto.fi/
https://koulutukset.nuorikirkko.fi/koulutukset/luonto-seurakunnan-toimintaymparistona-ja-hengellisen-tyon-tukena/
https://koulutukset.nuorikirkko.fi/koulutukset/luonto-seurakunnan-toimintaymparistona-ja-hengellisen-tyon-tukena/
Toteuttaja: Kirkkopalvelut / Seurakuntaopisto
Yhteistyökumppani: Nuori kirkko ry