Luonto seurakunnan kasvatuksessa

Takaisin

Miten vahvistan lasten ja nuorten suhdetta luontoon? Kuinka ympäristöasioita voi lähestyä positiivisella, lapsia ja nuoria voimaannuttavalla tavalla? Koulutuksessa perehdytään siihen, miten ympäristökasvatus niveltyy seurakunnan toimintaan ja tukee lasten ja nuorten spiritualiteettia. Koulutus tarjoaa välineitä kehittää luontosuhdetta vahvistavia toimintatapoja sekä hyödyntää luontokokemuksia ja ympäristönäkökulmia seurakunnan kasvatustyössä.Osallistuja oppii suunnittelemaan myös toiminnallisia luontohartauksia, pyhiinvaelluspolkuja ja metsäjumalanpalveluksia. Koulutukseen kuuluu ennakkotehtävä oman seurakunnan toimintatapoihin ja kehittämistarpeisiin liittyen. Koulutuksen aikana valittuihin haasteisiin pyritään kehittämään vastauksia ja uusia toimintaideoita. ​

Tehtäväalue: Kasvatus, Kestävä kehitys ja ympäristö, Spiritualiteetti
Tiedustelut kustannuksista: Suvielise Nurmi, suvielise.nurmi@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 357030
Tiedustelut sisältö: Suvielise Nurmi, suvielise.nurmi@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 357030
Linkki kotisivulle: http://lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/luonto-seurakunnan-kasvatuksessa-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry