Master’s Degree Programme in People-Centred and Innovative Leadership in Health Services

Takaisin

(90 op)

​The People-centred and Innovative Leadership in Health Services degree programme prepares you for work that promotes health and well-being, reduces inequalities and establishes people-centred health services through an interdisciplinary approach.

This programme is designed for professionals working in health care, social services or the third sector and who are interested in developing evidence-based and people-centred practice, service design in integrated health services or innovative and collaborative leadership.

Please see current eligibility criteria on the website (link below).

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Korkeakoulujen koulutustarjonta, Verkkototeutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat
Aika ja paikka: Syksy 2022 – Syksy 2023
Ilmoittautuminen viimeistään: 19.1.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Hakuaika ja -ohjeet vahvistetaan opintopolku.fi:ssä syksyn 2021 aikana.
Osaamistavoitteet: ​After completing the Master’s programme, you will be able to: – analyse, critically evaluate, develop and promote the culture of people-centred and evidence-based practice in health care – design evidence-based and people-centred health services to promote seamless collaboration between public, private and NGO sectors in health care. – apply and develop intersectoral leadership and co-creation in the fields of social and health care.
Lisätietoja: ​The flexible structure of studies allows you to focus on the topics which are relevant for your personal and study and career plan. At the beginning of your studies, you will choose the focus of your Advanced Professional Studies in Health Care and the combination of your Elective Studies. We will provide you with guidance and counselling in defining your personal study plan.

Koulutus toteutetaan verkko-opintoina hyödyntäen opiskelija- ja työelämälähtöisiä oppimisympäristöjä. Koulutukseen sisältyy aikaan sidottua opiskelua verkon kautta ja yhteiskehittämistä työelämän kanssa.

Opiskeluaika on 2 vuotta, mutta opinnot voi suorittaa 1,5 vuodessa.

Kieli: Englanti
Osallistumismaksu: 0 €
Täysihoito: Ei täysihoitoa
Kustannusten lisätiedot: If the applicant is not a citizen of an EU/EEA country or Switzerland, a tuition fee will be charged. More information on our website.
Tiedustelut kustannuksista: hakijapalvelut@diak.fi
Tiedustelut sisältö: hakijapalvelut@diak.fi
Linkki kotisivulle: https://www.diak.fi/en/admissions/degree-programmes/master/
Aineistoa: https://www.diak.fi/en/admissions/degree-programmes/master/masters-degree-in-people-centred-and-innovative-leadership-in-health-services/
Toteuttaja: Diakonia-ammattikorkeakoulu