Millenniaalit, yhteisöt ja nykyajan spiritualiteetti

Takaisin

(0,50 op)

​Koulutus peruutettu.
​Perinteinen kirkollinen elämä ja seurakuntayhteys ei juurikaan kiinnosta nuoria aikuisia. Sen sijaan monet uudenlaiset kristilliset yhteisöt ovat löytäneet tapoja tavoittaa nuorempia ikäluokkia ja saada ihmisiä innostumaan uskonasioista. Millaisin keinoin syntyy katu-uskottava evankeliumi, pystyykö hipsterit ja roadmanit löytämään Jeesuksen elämäänsä ja voidaanko kirkkoon synnyttää yhteisöjä jotka viitoittaisivat tietä kirkolle kohti jäsenlähtöistä tulevaisuutta?

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Spiritualiteetti, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Vapaaehtoistoiminta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Johtajat / lähijohtajat, Kanttorit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Lastenohjaajat, Opiskelijat, Papit, Perheneuvojat, Uudet työntekijät, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 1.-2.2.2023, klo 9-16, Seurakuntien talo Kolmas linja 22b, Helsinki
Ilmoittautumisen lisätiedot: Koulutus peruutettu.
Osaamistavoitteet: ​​​Osallistuja

  • tuntee nykyajan hengellisyyden erityiskysymyksiä,
  • tuntee uushenkisyyttä, alle 40-vuotiaiden kirkkosuhdetta ja nykyajan yhteisöllisyyttä koskevia ajankohtaisia tutkimustuloksia ja
  • osaa hyödyntää palvelumuotoilun keinoja millenniaalisukupolven kirkkosuhteen vahvistamisessa.

Lisätietoja: ​Koulutuksessa pureudutaan kirkon nykypäivän haasteisiin tutustumalla monipuolisesti erilaiseen tutkimusmateriaaliin ja sovellettavaan tietoon sekä käytännön yhteiskehittämisen kautta. Kahden päivän työpaja antaa erinomaiset valmiudet jatkaa oman työnsä kehittämistä nykyajan hengellisten kysymysten näkökulmasta.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 50
Täysihoito: ei täysihoitoa
Kustannusten lisätiedot: henri.jarvinen@evl.fi, 050 3559294
Tiedustelut kustannuksista: henri.jarvinen@evl.fi
Tiedustelut sisältö: henri.jarvinen@evl.fi
Toteuttaja: Helsingin seurakuntayhtymä