MOD- Taitoja moninaisuuden kohtaamiseen

Takaisin

Kohtaatko omassa työssäsi yhdenvertaisuuteen, tasa-arvoon, ihmisoikeuksiin, polarisaatioon tai vihapuheeseen liittyviä kysymyksiä? Moninaisuus-Oivallus-Dialogi -koulutus tarjoaa mahdollisuuden oppia yhdenvertaisuudesta, ihmisoikeuksista, vihapuheen kohtaamisesta ja turvallisen tilan merkityksestä. Koulutuksessa tutkitaan ja pohditaan omia ja ryhmän ajatuksia moninaisuuden ja erilaisuuden rajapinnoilla. Koulutuksen sisältöjä ovat mm. kriittinen itsetutkistelu, rasismin syntymisen taustatekijät, syrjinnän vaikutus yhteisöille, me-ne -jaottelu ja ristiriitojen tunnistaminen sekä niihin vaikuttaminen ryhmissä osallisuutta tukien.​

Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Lastenohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Lisätietoja: MOD-koulutus sisältää toiminnallisia ja osallistavia työskentelytapoja.​ Koulutus voidaan räätälöidä 1–3 päivän mittaisiksi. Suositeltu työskentelypäivien määrä on kaksi työpäivää. Koulutuksesta saa erillisen todistuksen. MOD-koulutus sopii erinomaisesti koko työyhteisölle, mutta myös kohdistettuna eri työalueille, esimerkiksi diakoniaan, kasvatukseen tai vapaaehtoistoimintaan.​
Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Anna-Leena Klemetti, anna-leena.klemetti-falenius@seurakuntaopisto.fi
Tiedustelut sisältö: Anna-Leena Klemetti, anna-leena.klemetti-falenius@seurakuntaopisto.fi
Linkki kotisivulle: http://www.seurakuntaopisto.fi
Aineistoa: http://www.mod-koulutus.fi
Toteuttaja: Kirkkopalvelut/Seurakuntaopisto