(5 op)
Palliatiivisen hoidon osaajia tarvitaan lisää! Tällä avoimen amk:n opintojaksolla syvennytään ihmislähtöiseen, tasavertaiseen ja vastavuoroiseen kumppanuuteen perustuvaan palliatiiviseen hoitoon vaativissa vuorovaikutustilanteissa.
Opintojakso kuuluu Diakin terveysalan ylempien AMK-tutkintojen syventäviin ammatillisiin opintoihin. Opiskelijoilla tulisi olla AMK-tasoinen sairaanhoitajan tai terveydenhoitajan tutkinto ja 3 vuoden alakohtainen työkokemus, joka on hankittu AMK-tutkinnon jälkeen. Palliatiivisen hoidon työkokemus on eduksi opintojen suorittamisessa.
Koulutustyyppi: | Korkeakoulujen koulutustarjonta, Verkkototeutus |
Tehtäväalue: | Diakonia ja yhteiskunta |
Kohderyhmä: | Diakonit ja diakonissat |
Aika ja paikka: | Kevät 2021 |
Ilmoittautuminen viimeistään: | 17.12.2020 |
Ilmoittautumislinkki: | Ilmoittaudu tästä |
Osaamistavoitteet: | Opiskelija – arvioi, kehittää ja johtaa ihmislähtöistä, tasavertaiseen ja vastavuoroiseen kumppanuuteen perustuvaa palliatiivista hoitoa erityistason osaamista vaativissa vuorovaikutustilanteissa. – varmistaa potilaan ja läheisten oikeuden saada kulttuuritaustansa, vakaumuksensa ja hoitotahtonsa mukaista hoitoa omalla kielellään ja kommunikaatiomenetelmällään. – arvioi ja analysoi potilaan ja hänen läheistensä kommunikoinnin erityistarpeita sekä kehittää niihin ihmislähtöisiä ratkaisuja yhteistyössä moniammatillisen tiimin kanssa. – tukee ja kannustaa ammattilaisia taiteen ja kulttuurin hyödyntämisessä elämän loppuvaiheen eksistentiaalisen kriisin käsittelyssä ja oireiden lievittämisessä. – konsultoi ja toimii konsultoitavana asiantuntijana potilaan ja hänen läheistensä eksistentiaaliseen kärsimykseen ja toivoon liittyvissä erityiskysymyksissä kielelliset, moninaiset ja kulttuuriset lähtökohdat huomioiden. – arvioi, soveltaa ja kehittää eksistentiaaliseen kärsimykseen ja kommunikointiin liittyviä interventioita moniammatillisissa kansallisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. |
Lisätietoja: | Ydinsisällöt – Erityistä tukea tarvitsevat henkilöt ja heitä edustavat yhteisöt, järjestöt ja verkostot (esim. kolmas sektori, uskonnolliset yhteisöt, vapaaehtoiset, erityistyöntekijät/-asiantuntijat) – Eksistentiaalinen kärsimys, toivo ja suru elämänkaaren eri vaiheissa (menetelminä mm. taide, kulttuuri, leikki) – Dialoginen ja kumppanuuteen perustuva vuorovaikutus (partnership relationship) – Kommunikointi ja sen mahdollistaminen: kommunikoinnin muutokset puhutussa tai viitotussa kielessä, puhetta tukevan tai korvaavan kommunikointimenetelmän tai kommunikoinnin apuvälineen käytön muutokset ja tarpeet, kommunikaatio-ohjaus – Tulkin käyttö ja kommunikointi toista kieltä puhuvan potilaan ja hänen läheistensä kanssa – Hoitotahdon ja itsemääräämisoikeuden erityiskysymykset elämän loppuvaiheessa Tarkemmat tiedot toteutustavasta löydät Diakin avoimen amk:n sivuilta ilmoittautumisaikana. |
Kieli: | Suomi |
Osallistumismaksu: | Ei osallistumismaksua |
Täysihoito: | Ei täysihoitoa |
Tiedustelut kustannuksista: | avoin@diak.fi |
Tiedustelut sisältö: | avoin@diak.fi |
Linkki kotisivulle: | http://www.diak.fi/avoin-amk |
Toteuttaja: | Diakonia-ammattikorkeakoulu |