Muistatko vielä? – muistiongelmaisten muisteluryhmän ohjaaminen

Takaisin

(0,50 op)

​Koulutus tuottaa osaamista lievästi muistihäiriöisten muisteluryhmän ohjaamiseen (6 kokoontumiskerran aineisto). Muisteluryhmässä käydään läpi elämänkaareen liittyviä kysymyksiä. Joka kokoontumisessa on lisäksi liikunta- ja aivovoimisteluharjoituksia.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Muut, Papit
Aika ja paikka: 13.-14.9.2022, Vivamon loma- ja kurssikeskus, Vivamontie 2, 08200 Lohja,
Ilmoittautuminen viimeistään: 30.8.2022
Sähköposti-ilmoittautuminen: vivamo@sana.f
Ilmoittautumisen lisätiedot: Ilmoittautumisen yhteydessä mainitse seuraavat tiedot: nimi, osoite, puh.nro, ammattinimike, erityisruokavalio, majoitus 1-heng. vai 2-heng.huoneessa.
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja osaa tunnistaa muistihäiriöisen ja osaa kommunikoida hänen kanssaan. Osallistuja ymmärtää muistihäiriöisen hengellisiä tarpeita ja osaa käyttää erilaisia tekniikoita muistin ja muistelun virittämisessä.
Lisätietoja: ​Koulutus sisältää mm.: ryhmän toiminnan edellytykset, muistiongelmaisen hartauselämä, lapsuus ja kouluikä, nuoruus ja aikuisvuodet, musiikin vaikutus vanhuuden sairauksiin, työelämän ja elämän ilojen ja surujen muisteleminen, liikunta sekä miten käyttää taidetta muistiongelmaisten kanssa. Suositeltava etukäteislukemisto Onni, Annalotta & Silvennoinen, Maria: Avaimia parempaan vuorovaikutukseen dementiahoivatyössä. Seinäjoen ammattikorkeakoulu 2009 (netissä 99s.)
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 120 € (sis. aineiston ja opetuksen)
Täysihoito: 101-111€ (sis. liinavaatteet – huom! hintamuutokset mahdollisia)
Kustannusten lisätiedot: Peruutukset tulee tehdä 7pv ennen kurssin alkua, myöh peruutetuista perimme puolet kurssimaksusta. Kokonaan peruuttamatta jättämisestä perimme koko kurssimaksun.
Tiedustelut kustannuksista: Vivamon vastaanotto vivamo@sana.fi 020 768 1760
Tiedustelut sisältö: Vivamon vastaanotto vivamo@sana.fi 020 768 1760
Linkki kotisivulle: http://vivamo-opisto.fi tai vivamo.fi tai kansanraamattuseura.fi http://vivamo-opisto.fi
Toteuttaja: Kansan Raamattuseura
Yhteistyökumppanit: Vivamo-opisto