Muistatko vielä? – muistiongelmaisten muisteluryhmän ohjaaminen

Takaisin

(0,5 op)

Koulutus tuottaa osaamista lievästi muistihäiriöisten muisteluryhmän ohjaamiseen (6 kokoontumiskerran aineisto). Muisteluryhmässä käydään läpi elämänkaareen liittyviä kysymyksiä. Joka kokoontumisessa on lisäksi liikunta- ja aivovoimisteluharjoituksia.

Koulutusrakenne: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: diakonia ja yhteiskuntatyö, ohjaustoiminta, vapaaehtoistoiminta
Kohderyhmä: diakonit ja diakonissat, muut, papit
Aika ja paikka: 8.-9.9.2020 Vivamontie 2, 08200 Lohja
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.8.2020
Sähköposti ja puhelin: vivamo@sana.fi, 020 768 1760
Osaamistavoitteet: Osallistuja osaa tunnistaa muistihäiriöisen ja osaa kommunikoida hänen kanssaan. Osallistuja ymmärtää muistihäiriöisen hengellisiä tarpeita ja osaa käyttää erilaisia tekniikoita muistin ja muistelun virittämisessä.
Kieli: suomi
Osallistumismaksu: 120 € (sis. aineiston ja opetuksen)
Täysihoito: 101-111€ (sis. liinavaatteet – huom! hintamuukoset mahdollisia)
Kustannusten lisätieto: Mahdolliset peruutukset tulee tehdä 7pv ennen kurssin alkua, myöhemmin peruutetuista perimme puolet kurssimaksusta. Kokonaan peruuttamatta jättämisestä perimme koko kurssimaksun. Ilmoittautumisen yhteydessä mainitse seuraavat tiedot: nimi, osoite, puh.nro, ammattinimike, erityisruokavalio, majoitus 1-heng. vai 2-heng.huoneessa.
Tiedustelut: Vivamon vastaanotto vivamo@sana.fi 020 768 1760
Lisätietoja: Koulutus sisältää mm.: ryhmän toiminnan edellytykset, muistiongelmaisen hartauselämä, lapsuus ja kouluikä, nuoruus ja aikuisvuodet, musiikin vaikutus vanhuuden sairauksiin, työelämän ja elämän ilojen ja surujen muisteleminen, liikunta sekä miten käyttää taidetta muistiongelmaisten kanssa. Suositeltava etukäteislukemisto Onni, Annalotta & Silvennoinen, Maria: Avaimia parempaan vuorovaikutukseen dementiahoivatyössä. Seinäjoen ammattikorkeakoulu 2009 (netissä 99s.)
Linkki kotisivulle: http://vivamo-opisto.fi tai vivamo.fi tai kansanraamattuseura.fi
http://vivamo-opisto.fi
Toteuttaja: Kansan Raamattuseura
Yhteistyökumppani: Vivamo-opisto