Muutosvoimana lukutaito

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen tekemään lukutaitotyötyöhön, joka on usein jatkumoa vähemmistökieliselle raamatunkäännöstyölle. Koulutus avaa erityisesti lukutaitotyön merkitystä naisten osallisuuden ja oman toimijuuden vahvistajana. Lukutaito avaa mahdollisuuden myös itsenäiseen raamatunlukemiseen. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden, toiminallisten työskentelyitten ja yhteisen jakamisen kautta. Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti seurakuntien työntekijöille; lähetys- ja kansainvälinen työ, kasvatus- ja rippikoulutyö.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus
Kohderyhmä: Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit
Aika ja paikka: 18.2. 2022 klo 8.30-12.00, Jyväskylä. Kuokkalan kirkko, Syöttäjänkatu 4,
Ilmoittautuminen viimeistään: 14.2.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja hahmottaa lukutaito- ja raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa.
Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Ja yhteisen jakamisen kautta osallistujat saavat myös uusia toimintaideoita. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2022 Pipliaseuran verkkosivuilla.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Vapaaehtoinen kahviraha
Tiedustelut kustannuksista: Lisätietoja: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi, p. 040 522 8726
Tiedustelut sisältö: Lisätietoja: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi, p. 040 522 8726
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura
Yhteistyökumppanit: Jyväskylän seurakunta