Muutosvoimana lukutaito

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen tekemään lukutaitotyötyöhön, joka on usein jatkumoa vähemmistökieliselle raamatunkäännöstyölle. Koulutus avaa erityisesti lukutaitotyön merkitystä naisten osallisuuden ja oman toimijuuden vahvistajana. Lukutaito avaa mahdollisuuden myös itsenäiseen raamatunlukemiseen. Kohderyhminä lähetys- ja kansainvälinen työ, kasvatus- ja rippikoulutyö, varhaiskasvatus.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus
Kohderyhmä: Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 10.2. 2022 klo 13-15.30. Raision seurakuntatalo, Kirkkoherrankuja 2, 21200 Raisio
Ilmoittautuminen viimeistään: 2.2.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja hahmottaa lukutaito- ja raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa.
Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden, toiminallisten työskentelyitten ja yhteisen jakamisen kautta. Osallistujat saavat työhönsä uusia toimintaideoita. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2022 Pipliaseuran verkkosivuilla.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Vapaaehtoinen kahviraha
Tiedustelut kustannuksista: Lisätietoja: Ulla Oinonen, ulla.oinonen@piplia.fi, p. 050 352 1250
Tiedustelut sisältö: Lisätietoja: Ulla Oinonen, ulla.oinonen@piplia.fi, p. 050 352 1250
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura
Yhteistyökumppanit: Raision seurakunta