Muutosvoimana lukutaito

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen tekemään lukutaitotyötyöhön, joka on usein jatkumoa vähemmistökieliselle raamatunkäännöstyölle. Koulutus avaa erityisesti lukutaitotyön merkitystä naisten osallisuuden ja oman toimijuuden vahvistajana. Lukutaito avaa mahdollisuuden myös itsenäiseen raamatunlukemiseen. Kohderyhminä lähetys- ja kansainvälinen työ, kasvatus- ja rippikoulutyö ja varhaiskasvatus.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus
Kohderyhmä: Nuorisotyönohjaajat, Papit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 24.3.2022 klo 10-11.30, webinaari
Ilmoittautuminen viimeistään: 23.3.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Erityisesti kasvatuksen ja rippikoulutyön työntekijöille.
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja hahmottaa lukutaito- ja raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa
Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden, toiminallisten työskentelyitten ja yhteisen jakamisen kautta. Näin osallistujat saavat myös uusia toimintaideoita. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2022 Pipliaseuran verkkosivuilla.
Webinaariin ilmoittautuneille lähetetään osallistumislinkki ennen koulutusta.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Ei
Tiedustelut kustannuksista: Ulla Oinonen, ulla.oinonen@piplia.fi, p. 050 352 1250
Tiedustelut sisältö: Ulla Oinonen, ulla.oinonen@piplia.fi, p. 050 352 1250
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura