Muutosvoimana lukutaito

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen tekemään lukutaitotyötyöhön, joka on usein jatkumoa vähemmistökieliselle raamatunkäännöstyölle. Koulutus avaa erityisesti lukutaitotyön merkitystä naisten osallisuuden ja oman toimijuuden vahvistajana. Lukutaito avaa mahdollisuuden myös itsenäiseen raamatunlukemiseen.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Verkko-osaaminen, vuorovaikutus ja viestintä
Kohderyhmä: Viestintätehtävissä toimivat
Aika ja paikka: 10.2.2022 klo 9:30-10:30 webinaari viestijöille
Ilmoittautuminen viimeistään: 9.2.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja hahmottaa lukutaito- ja raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään seurakunnan viestintätehtävissä.
Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun, kasvatuksen ja viestinnän tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2022 Pipliaseuran internetsivuilla. Ilmoittautuneille lähetetään osallistumislinkki webinaariin.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Ei
Tiedustelut kustannuksista: Terhi Huovari, terhi.huovari@piplia.fi , p. 040 546 9016
Tiedustelut sisältö: Terhi Huovari, terhi.huovari@piplia.fi , p. 040 546 9016
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura