Muutosvoimana lukutaito

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen tekemään lukutaitotyötyöhön, joka on usein jatkumoa vähemmistökieliselle raamatunkäännöstyölle. Koulutus avaa erityisesti lukutaitotyön merkitystä naisten osallisuuden ja oman toimijuuden vahvistajana. Lukutaito avaa mahdollisuuden myös itsenäiseen raamatunlukemiseen.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus
Kohderyhmä: Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat
Aika ja paikka: 22.3.2022 klo 10-11.30 webinaari
Ilmoittautuminen viimeistään: 21.3.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Erityisesti lähetyksen ja kansainvälisen työn työntekijöille
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja hahmottaa lukutaito- ja raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa
Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Ja yhteisen jakamisen kautta osallistujat saavat myös uusia toimintaideoita. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2022 Pipliaseuran verkkosivuilla.

Webinaariin ilmoittautuneille lähetetään linkki koulutukseen.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Maksuton
Täysihoito: Ei
Tiedustelut kustannuksista: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi, p. 040 522 8726
Tiedustelut sisältö: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi, p. 040 522 8726
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura