Muutosvoimana oma kieli – Piplian virikekoulutus

Takaisin

​​Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen raamatunkäännöstyöhön, teemoina modernin raamatunkäännöstyön mahdollisuudet, käännöstyön vaikuttavuus vähemmistökielten ja -kansojen asemaan, kielen kehitykseen ja kirkkojen työhön. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden ja toiminallisten työskentelyitten välityksellä. Koulutus on tarkoitettu seurakuntien aikuistyön, lähetyksen ja kansainvälisen työn työntekijöille.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus, Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Raamatun tulkinta ja käyttö, Kasvatus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Papit
Aika ja paikka: 13.3.2024 14-15.30 webinaari
Ilmoittautuminen viimeistään: 11.3.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:

Osallistuja hahmottaa raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä osaa hyödyntää aineistopakettia omassa työssään.

Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin ajankohtaisista teemoista. Piplia kouluttaa seurakuntien työntekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutus toteutetaan webinaarina mm. osallistavia menetelmiä hyödyntäen. Koulutusten tarkemmat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2024 Pipliaseuran internetsivuilla.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Maksuton
Täysihoito:
Tiedustelut kustannuksista:
Tiedustelut sisältö: satu.toukkari@piplia.fi mari.makela@piplia.fi
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/piplian-globaalikasvatus/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura