Muutosvoimana oma kieli – Piplian virikekoulutus

Takaisin

​Koulutuksessa perehdytään kasvatuksen ja nuorisotyön näkökulmasta pipliaseurojen raamatunkäännöstyöhön, teemoina modernin raamatunkäännöstyön mahdollisuudet, käännöstyön vaikuttavuus vähemmistökielten ja -kansojen asemaan, kielen kehitykseen ja kirkkojen työhön. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden ja toiminallisten työskentelyitten välityksellä. Lisäksi koulutuksessa luodaan katsaus Piplian muuhun ajankohtaiseen nuoriso- ja rippikoulutyöhön sopivaan materiaaliin.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus, Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus, Raamatun tulkinta ja käyttö
Kohderyhmä: Lastenohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat
Aika ja paikka: 21.3.2024 14-15.30 webinaari
Ilmoittautuminen viimeistään: 18.3.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:

Osallistuja hahmottaa raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä osaa hyödyntää aineistopakettia omassa työssään.

Lisätietoja: ​Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin ajankohtaisista teemoista. Piplia kouluttaa seurakuntien työntekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutus toteutetaan webinaarina mm. osallistavia menetelmiä hyödyntäen. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2024 Pipliaseuran internetsivuilla.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu:
Täysihoito:
Tiedustelut kustannuksista:
Tiedustelut sisältö: mari.makela@piplia.fi satu.toukkari@piplia.fi
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Aineistoa: https://www.piplia.fi/piplian-globaalikasvatus/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura