Neitsyt Marian askelissa – Meditatiivisen pyhän tanssin koulutus

Takaisin

(1 op)

Meditatiivinen pyhä tanssi on rukousta ja mietiskelyä liikkeessä. Se on laajaan käyttöön soveltuva menetelmä, joka jatkaa omalta osaltaan kristinuskon meditatiivista perintöä. Viikonlopun koulutuksessa syvennytään Neitsyt Maria –koreografioihin ja eläydytään niiden kautta nuoren Neitsyt Marian ja Jeesuksen äidin tuntemuksiin sekä elämäntapahtumiin. Meditatiivisessa pyhässä tanssissa tavoitellaan rauhan ja läsnäolon kokemusta. Rukous on hienovaraista ja samalla voimakasta. Koreografioissa vuorottelevat yksilöllisyyden kokemukset ja ryhmään kuuluminen.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus, Vapaan sivistystyön koulutustarjonta
Tehtäväalue: Usko ja spiritualiteetti, Uudistumiskyky ja yhteistyö, Jumalanpalveluselämä ja julistus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Kanttorit, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Muut
Aika ja paikka: 7.-9.3.2025 Poitsilan kartano (Tikkupolku 1, Hamina).
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.10.2024
Sähköposti-ilmoittautuminen: https://form.jotform.com/241236131982352
Osaamistavoitteet:

Osallistuja

  • tuntee meditatiivisen kristillisen tanssin perusteet
  • osaa toteuttaa meditatiivisen pyhän tanssin kehorukoushetken
  • osaa toteuttaa liturgista tanssia jumalanpalveluksissa ja muussa seurakuntatyössä
  • hahmottaa, millä tavalla meditatiivinen pyhä tanssi liittyy Neitsyt Maria -traditioon

Lisätietoja:

Meditatiivinen pyhä tanssi on ekumeeninen ja uskontodialoginen menetelmä, joka hoitaa ihmisen ruumista ja sielua. Tämän hiljentymisen muodon avulla voi löytää yhteyden siihen miltä usko tuntuu.

Tanssimeditaation voima on esteettisessä kokonaistunnelmassa ja liikkeiden toiston määrässä. Pyhän tanssin hetkissä vallitsee vahva läsnäolon tunnelma, jossa osallistujien välille voi syntyä voimakas ja samalla turvallinen kontakti. Osallistuja voi tuntea itsensä vapaaksi kokiessaan tanssin omalla yksilöllisellä tavallaan. Osallistujat ovat kertoneet myös kiitollisuuden, rauhan, voimakkaan läsnäolon, ajattomuuden, kauneuden ja pyhyyden kokemuksista.

Tämän tanssilajin askeleet ovat helppoja, jolloin kenen tahansa on helppoa tulla mukaan. Liikumme piirissä kauniin klassisen, kirkollisen tai maailmanmusiikin säestyksellä. Ohjaaja näyttää askeleet. Menetelmä sopii kaikille kiinnostuneille – nuorille, aikuisille ja ikääntyneille.

Viikonlopun aikana opimme perusteellisesti kymmenen Neitsyt Maria –teemaan liittyvää tanssia. Eläydymme niihin tanssin liikkeiden ja teorian kautta. Osallistujat saavat materiaalia myös omaa myöhempää harjoittelua varten.

Pyhän tanssin ryhmiä toimii kirkkojen yhteydessä ja terapiatyössä.

Kouluttajana toimii TM, erityisopettaja ja tanssipedagogi Tiina Sara-aho.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 270 €. Jäsenhinta 250 € Hiljaisuuden Ystävien jäsenille.
Täysihoito: 220 € (1hh, talon liinavaattein)
Tiedustelut kustannuksista: toimisto@hiljaisuudenystavat.fi tai Susanna Erätuli 0500 500 520.
Tiedustelut sisältö: Tiina Sara-aho, saraaho@gmail.com, 050 4906014
Linkki kotisivulle: https://www.hiljaisuudenystavat.fi/
Aineistoa: https://www.meditatiivinenpyhatanssi.com
Toteuttaja: Hiljaisuuden Ystävät ry
Yhteistyökumppanit: STEP-opintokeskus
Arkistointitunnus: KK20240503192617KO001850