Nuorisotyön ammattilaisena -valmennus

Takaisin

(10 op)

Koulutusrakenne: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: kasvatus
Kohderyhmä: nuorisotyönohjaajat
Aika ja paikka: to 23.1.2020 Tampere (1. lähijakso)
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.10.2019
Ilmoittautumislinkki: https://www.tampereenhiippakunta.fi/kalenteri/nuorisotyon-ammattilaisena-valmennus-15-op/
Ilmoittautumisen lisätiedot: https://www.tampereenhiippakunta.fi/koultusten-ja-tilaisuuksien-peruutusehdot/
Osaamistavoitteet:

Osallistuja osaa kehittää ammatillisia taitojaan ja itsetuntemustaan ammatillisessa vertaisryhmässä

Kieli: suomi
Muut kustannukset: Matkakulut
Tiedustelut: Mikko Sulander mikko.sulander@evl.fi
Lisätietoja: Valmennusprosessin jälkeen osallistujan itsetuntemus on lisääntynyt, hän on oppinut vertaisryhmässä ammatillisia taitoja ja hänen ammatillisuutensa on vahvistunut. Osallistuja on tutustunut nuorisotyöhön muissa seurakunnissa ja pohtinut työtään, suhdetta työtovereihin sekä työtapojaan yhdessä oman työyhteisönsä kanssa.

Koulutus on tarkoitettu erityisesti niille nuorisotyönohjaajille, jotka kokevat tarvitsevansa uutta suuntaa uralle, ammatillista vahvistumista tai kipinän löytämistä omaan työhönsä. Valmennuksen käyneiden on mahdollista toimia jatkossa itse valmentajina.

Koulutus kestää osallistujamäärästä riippuen noin 1,5 – 2 vuotta. Tapaamisia tulee olemaan kaikkiaan 15 – 20 kpl. Lisäksi koulutukseen sisältyy henkilökohtaista työskentelyä ja työpaikan vaihto toisen nuorisotyönohjaajan kanssa (noin viikko). Koulutuksen ensimmäinen lähijakso on 23.1.2020, jonka jälkeen tapaamispaikat ja ajat sovitaan ryhmän kesken tarkoituksenmukaisella tavalla.

Linkki kotisivulle: https://www.tampereenhiippakunta.fi
Toteuttaja: Tampereen hiippakunta