Perhetoiminnan kehittäminen

Takaisin

Perheiden monimuotoisuus ja erilaiset tarpeet haastavat kehittämään seurakunnan toimintaa perhelähtöisesti. Mitä tavoitteita perhetoiminnalle asetetaan? Miten toiminta vastaa perheiden tarpeisiin? Perheiden osallisuus on tärkeää niin suunnittelussa, toteutuksessa ja arvioinnissa. Yhteistyöverkostot ja perhelähtöinen työote auttavat kehittämään toimintaa erilaiset elämäntilanteet huomioiden. Koulutuksessa hyödynnetään Perhelähtöisen seurakunnan suuntaviivoja sekä vahvistetaan perhelähtöisen työotteen osaamista suuntaviivojen tavoitteiden toteuttamiseksi.

Tehtäväalue: Kasvatus, Perhe ja parisuhde
Tiedustelut kustannuksista: Johanna Heikkinen, johanna.heikkinen@lastenjanuortenkeskus.fi, 050-5250349
Tiedustelut sisältö: Johanna Heikkinen, johanna.heikkinen@lastenjanuortenkeskus.fi, 050-5250349
Linkki kotisivulle: http://lastenjanuortenkeskus.fi
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/perhetoiminnan-kehittaminen-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry