Piplian vuositeemakoulutus, raamatunkäännöstyö ja UT2020 webinaari

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen raamatunkäännöstyöhön, teemoina modernin raamatunkäännöstyön mahdollisuudet, käännöstyön vaikuttavuus vähemmistökielten ja -kansojen asemaan, kielen kehitykseen ja kirkkojen työhön. Koulutuksessa avataan myös, miten UT2020 kääntyi mobiiliksi. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden ja toiminallisten työskentelyitten välityksellä. Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti seurakuntien työntekijöille; kasvatus- ja rippikoulutyö , lähetys- ja kansainvälinen työ ​

Tehtäväalue: Kasvatus, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Papit
Aika ja paikka: 4.2.2021 Webinaari klo 13-14:30
Ilmoittautuminen viimeistään: 3.2.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: Osallistuja

  • hahmottaa raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä
  • hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa
Lisätietoja: Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutuksissa käytetään toiminnallisia työskentelytapoja. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2021 Pipliaseuran internetsivuilla.  ​

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Ei täysihoitoa
Tiedustelut kustannuksista: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi; 040 522 8726
Tiedustelut sisältö: Antti Siukonen, antti.siukonen@piplia.fi; 040 517 8010
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura