Piplian vuositeemakoulutus: raamatunkäännöstyö ja UT2020

Takaisin

Koulutuksessa perehdytään pipliaseurojen raamatunkäännöstyöhön, teemoina modernin raamatunkäännöstyön mahdollisuudet, käännöstyön vaikuttavuus vähemmistökielten ja -kansojen asemaan, kielen kehitykseen ja kirkkojen työhön. Koulutuksessa avataan myös, miten UT2020 kääntyi mobiiliksi. Aiheisiin perehdytään tiedon, tarinoiden ja toiminallisten työskentelyitten välityksellä.
Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti seurakuntien työntekijöille; lähetys- ja kansainvälinen työ, kasvatus- ja rippikoulutyö  ​

Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Kasvatus, Raamatun tulkinta ja käyttö
Kohderyhmä: Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Papit, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 22.1.2021 klo 9-13 Pasila, Maistraatinportti 2, 2.krs. Helsinki
Ilmoittautuminen viimeistään: 15.1.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: Osallistuja hahmottaa raamatunkäännöstyön vaikuttavuuden kristillisiä ja yhteiskunnallisia ulottuvuuksia sekä hyödyntää aineistopakettia omassa työssään lähetys- ja globaalikasvatuksessa. ​
Lisätietoja: Pipliaseura julkaisee vuosittain lähetys- ja globaalikasvatusta tukevan aineistopaketin jostakin ajankohtaisesta teemasta. Seura kouluttaa seurakuntien lähetyksen ja kansainvälisen vastuun ja kasvatuksen tekijöitä hyödyntämään materiaalia työssään. Koulutuksissa käytetään toiminnallisia työskentelytapoja. Koulutusten tarkat sisältötiedot julkaistaan tammikuussa 2021 Pipliaseuran internetsivuilla.  ​
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Ilmainen
Täysihoito: Ei täysihoitoa
Tiedustelut kustannuksista: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi; 040 522 8726
Tiedustelut sisältö: Satu Toukkari, satu.toukkari@piplia.fi; 040 522 8726
Linkki kotisivulle: https://www.piplia.fi/
Toteuttaja: Suomen Pipliaseura